Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda gratuluje wyboru Petrowi Pellegriniemu

07.04.2024 17:18
Prezydent Andrzej Duda gratuluje nowemu prezydentowi Słowacji. Wczoraj południowi sąsiedzi Polski wybrali w drugiej turze Petera Pelligriniego.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaMarek Borawski / KPRP / prezydent.pl

Andrzej Duda pogratulował mu w mediach społecznościowych "zwycięskiej kampanii i zaufania, jakim obdarzyli go rodacy". Wyraził też nadzieję na "bardzo dobrą, sąsiedzką współpracę" z prezydentem-elektem.

Peter Pellegrini wygrał drugą turę wyborów prezydenckich na Słowacji, zdobywając w niej ponad 53 procent głosów. Urząd obejmie w połowie czerwca, kiedy wygaśnie mandat Zuzany Čaputovej.

Peter Pellegrini był między innymi ministrem edukacji, przewodniczącym parlamentu oraz wicepremierem odpowiedzialnym za inwestycje i cyfryzację., a w latach 2018-2020 stał na czele słowackiego rządu. W trakcie kampanii sprzeciwiał się militarnej pomocy Ukrainie, jednocześnie deklarując, że miejsce Słowacji jest w Unii Europejskiej i NATO.


IAR/ho

Przyszły tydzień może zadecydować o losach dalszego wsparcia dla Ukrainy

06.04.2024 19:30
Po miesiącach opóźnień i coraz bardziej dramatycznych apeli ze strony zwolenników Ukrainy Kongres już w przyszłym tygodniu może zająć się kwestią ustawy, która ma umożliwić dalszą pomoc USA dla Kijowa

Brytyjscy emerytowani wojskowi: musimy iść śladem Polski i szybko się zbroić

07.04.2024 10:15
Wielka Brytania musi naśladować świecącą przykładem w NATO Polskę i wzmacniać oraz modernizować swoje siły zbrojne, bo w przeciwnym razie w przypadku wojny zostaną rozbite przez wojska rosyjskie - ostrzegło w sobotę w dzienniku "The Sun" trzech wysokich rangą brytyjskich wojskowych w stanie spoczynku.

Wybory samorządowe. Wybieramy radnych, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast

07.04.2024 08:15
Najbardziej skomplikowane, ale jednocześnie najbliższe lokalnym społecznościom. W całej Polsce trwają wybory samorządowe.