Polskie Radio
Section05
Państwowa Komisja Wyborcza

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024 Lista zgłoszeń do wyborów samorządowych jest zamknięta. Zarejestrowano już 35 komitetów

O północy z poniedziałku na wtorek upłynął termin, w którym partie polityczne i koalicje mogły zawiadamiać PKW o utworzeniu komitetu w wyborach samorządowych. Do tej pory komisja zarejestrowała 35 komitetów wyborczych, a dwóm komitetom odmówiono rejestracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory samorządowe 2024 Państwowa Komisja Wyborcza wybory w Polsce wybory wybory samorządowe samorząd

Terminy zgłaszania list kandydatów w wyborach samorządowych. Opublikowano rozporządzenie premiera

W Dzienniku Ustaw ukazało się w poniedziałek wieczorem rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na niedzielę 7 kwietnia. Listy kandydatów na radnych będą mogły być zgłaszane do 4 marca, a kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 14 marca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory samorządowe wybory w Polsce samorząd Państwowa Komisja Wyborcza Donald Tusk

Kto stanie przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych? Joński podał nazwiska

Kolejni świadkowie mają w lutym stanąć przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych. Będą to m.in.: były szef KPRM Michał Dworczyk, marszałek Sejmu minionej kadencji Elżbieta Witek oraz dwie prokurator - Ewa Wrzosek, która wszczęła śledztwo ws. organizacji wyborów w pandemii, i Edyta Dudzińska, która je umorzyła. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm komisja śledcza Michał Dworczyk Elżbieta Witek Dariusz Joński Wojciech Hermeliński Państwowa Komisja Wyborcza

Co z mandatami Kamińskiego i Wąsika. PKW zajmie się tym na kolejnym posiedzeniu

Jednym z tematów posiedzenia Państwowej Komisji Wyborczej było postanowienie marszałka Sejmu ws. wygaśnięcia mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Dyskusja będzie kontynuowana na kolejnym posiedzeniu PKW - przekazał rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Państwowa Komisja Wyborcza POLSKA polityka Mariusz Kamiński Maciej Wąsik Sejm Szymon Hołownia

Zmarł prof. Wojciech Łączkowski, były sędzia TK i przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

W wieku 90 lat zmarł prof. dr hab. Wojciech Łączkowski, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w latach 1994-97. "Z chwilą śmierci profesora polska nauka prawa poniosła wielką stratę" - czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Państwowa Komisja Wyborcza Trybunał Konstytucyjny Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) POLSKA odeszli 2023 Wojciech Łączkowski

Prawie wszyscy głosowali "na zaświadczenie"? "Błąd przy wpisywaniu danych"

Wskutek błędu przy przenoszeniu danych z protokołu papierowego do elektronicznego w jednej z komisji obwodowych w gminie Supraśl znalazł się tam zapis o tym, że na blisko 1,5 tys. osób wszystkie, z wyjątkiem jednej, głosowały na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo regiony podlaskie wybory parlamentarne Państwowa Komisja Wyborcza wybory 2023

System wyborczy z defektem? Zdaniem pracownika komisji wyborczej "jest nieszczelny i umożliwia oszustwa"

Z informacji podanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że z zaświadczeń o prawie do głosowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych skorzystało 600 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednich wyborach. Jak informuje portal wPolityce.pl, redakcja otrzymuje "informacje o problemach, jakie rodzić może kwestia zaświadczeń umożliwiających głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym". "Obecny system wyborczy jest nieszczelny i umożliwia oszustwa wyborcze i brak możliwości ich skutecznego wykrycia przez PKW" - powiedział portalowi pracownik komisji wyborczej, który pracował podczas niedzielnych wyborów do parlamentu.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza

PKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów. Znamy nazwiska posłów i senatorów

Zakończyła się specjalna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej, podczas której podsumowano wybory parlamentarne. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu z wynikiem 35,38 procent głosujących. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem 30,70 procent, na Trzecią Drogę zagłosowało 14,40 procent wyborców. Lewica zdobyła 8,61 procent, a Konfederacja 7,16 procent. W Senacie PiS uzyskał 34 mandaty, a politycy z Paktu Senackiego 66. Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 74,38 procent.
Zobacz więcej na temat:  wybory 2023 wyniki wyborów 2023 Państwowa Komisja Wyborcza POLSKA polityka

Co dalej po wyborach? Tak tworzy się nowy rząd. Zobacz trzy kroki konstytucyjne

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera. Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza Krajowe Biuro Wyborcze wybory 2023 polityka wyniki wyborów 2023 Sejm

Wybory 2023. Szefowa KBW o weryfikacji protokołów: żmudna praca, którą trzeba rzetelnie wykonać

Pracownicy Krajowego Biura Wyborczego pomagają okręgowej komisji wyborczej w Warszawie. Przyjmowanie zagranicznych protokołów wyraźnie przyspieszyło - przekazała szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Zapewniła, że protokoły z zagranicznych komisji dostarczone w wymaganym terminie będą policzone, nawet jeśli ich akceptacja odbędzie się już po tym terminie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza Krajowe Biuro Wyborcze wybory 2023 polityka