Redakcja Polska

Londyn przekaże 500 milionów funtów Ukrainie. Stoltenberg: Wielka Brytania daje przykład innym członkom NATO

23.04.2024 18:42
Wielka Brytania przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 500 milionów funtów - powiedział podczas wizyty w Warszawie premier Rishi Sunak. Będzie to największy do tej pory brytyjski pakiet dla Kijowa.
Premier RP Donald Tusk (C), sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (P) oraz premier Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishi Sunak (L) podczas powitania przed spotkaniem w Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Wesołej w Warszawie
Premier RP Donald Tusk (C), sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (P) oraz premier Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishi Sunak (L) podczas powitania przed spotkaniem w Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Wesołej w WarszawiePAP/Paweł Supernak

Rishi Sunak podkreślił, że Londyn chce wspierać Ukrainę na stałym poziomie tak długo, jak będzie to potrzebne: Pakiet zawiera 400 pojazdów, 4 miliony sztuk amunicji, 60 łodzi i innych jednostek pływających, systemy obrony powietrznej oraz rakiety Storm Shadow. Zwiększając nasze własne wydatki na obronność do 2,5 procent PKB, odchodzimy od skokowego wspierania Ukrainy. Tak więc do długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa, dodajemy długoterminową gwarancję finansowania - mówił brytyjski premier.

Posłuchaj
00:46 12943615_1.mp3 To największy dotąd brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy. Premier Rishi Sunak ogłosił go w Warszawie. Co się na niego składa? O tym Adam Dąbrowski (IAR)

 

Szef NATO: Wielka Brytania daje przykład w NATO

Wielka Brytania zwiększając do 2023 roku wydatki na obronność do dwóch i pół procent PKB daje przykład innym sojusznikom w NATO - powiedział sekretarz generalny sojuszu północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Szef NATO i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przebywają z wizytą w Polsce.

Jens Stoltenberg zaznaczył, że obecność w sojuszu Wielka Brytania scementowała deklarując dzisiaj 500 milionów funtów na pomoc dla Ukrainy: Panie premierze, pańska dzisiejsza deklaracja potwierdza kluczową rolę, jaką Wielka Brytania odgrywa w naszym sojuszu. Zjednoczone Królestwo będzie wydawać dwa i pół procent PKB na obronność do 2030 roku. Podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Wilnie uzgodniliśmy, że dwuprocentowe wydatki są niezbędnym minimum. Po raz kolejny Wielka Brytania daje przykład innym krajom - mówil Jens Stoltenberg .

Rishi Sunak i sekretarz generalny NATO spotkali się w warszawskiej Wesołej, w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki. Premier Wielkiej Brytanii podkreślił, że cena wsparcia Ukrainy jest mniejsza bezpośredniego starcia z Rosją.

IAR/dad

Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym

23.04.2024 12:05
Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym przebywających poza granicami kraju. Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące wdrożonej procedury. Decyzja ta ma związek z nową ustawą o mobilizacji na Ukrainie.

Rosja przy granicy z Finlandią rozmieściła systemy, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową

23.04.2024 12:52
Rosja przerzuciła pod granicę z Finlandią wyrzutnie rakiet Iskander-M, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową – pisze portal The Moscow Times, oceniając to jako odpowiedź na wejście Finlandii do NATO.

Pomoc USA dla Ukrainy. CNN: broń dla Ukraińców jest już w Polsce i Niemczech

23.04.2024 14:54
Znaczna część broni, która ma trafić do Ukrainy znajduje się już w magazynach w Polsce i Niemczech – poinformowała we wtorek CNN, powołując się na amerykańskie źródło związane z dostarczaniem pomocy wojskowej. Urzędnicy z USA nie potwierdzają tej wiadomości.