Redakcja Polska

Sekretarz generalny NATO: członkowie Sojuszu mogą czuć się bezpieczni

13.05.2024 17:17
Jens Stoltenberg powiedział, że gwarantem tego jest dalsza ścisła współpraca Europy i USA. Jak tłumaczył - to konieczność w obliczu rosnącej pozycji Chin i obecnej sytuacji geopolityczne
Audio
  • Sekretarz generalny NATO: członkowie Sojuszu mogą czuć się bezpieczni [posłuchaj]
Jens Stoltenberg
Jens Stoltenbergnato.int

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że to nie jest łatwy czas dla Sojuszu, ale jego członkowie mają pełne prawo czuć się bezpieczni. Jens Stoltenberg powiedział, że gwarantem tego jest dalsza ścisła współpraca Europy i USA. Jak tłumaczył - to konieczność w obliczu rosnącej pozycji Chin i obecnej sytuacji geopolitycznej: "NATO oczywiście zmaga się obecnie z wieloma zagrożeniami i wyzwaniami, na czele z wojną na Bliskim Wschodzie i pełnoskalową wojną w Europie, agresją którą prezydent Putin rozpoczął przeciwko Ukrainie. To wszystko ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Nikt nie może z całą pewnością powiedzieć jaki będzie kolejny kryzys wojenny. Ale to co mogę powiedzieć to, że dopóki trzymamy sie razem: Europa i Ameryka Północna i wzajemnie bronimy, to możemy czuć sie bezpieczni." 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wirtualnie uczestniczył w Szczycie Młodzieży NATO 2024, który odbywa się w Sztokholmie i w Miami oraz w internecie. Wydarzenie - organizowane przez NATO we współpracy z Instytutem Aspen, Instytutem Aspen w Rumunii, Szwedzkim Uniwersytetem Obrony i Szwedzką Agencją ds. Zagrożeń Cywilnych - gromadzi młodych liderów z całego Sojuszu i krajów partnerskich, aby omówić kwestie bezpieczeństwa globalnego i rolę NATO w rozwiązywaniu tych problemów.

Węgierski rząd informuje obywateli o niebezpiecznych działaniach NATO

Do skrzynek poczty elektronicznej milionów Węgrów trafił list od tutejszego rządu informujący o niebezpiecznych działaniach NATO. Według gabinetu Viktora Orbana wysłanie misji NATO na Ukrainę przedłuży wojnę w tym kraju, a ostatecznie może nawet doprowadzić do wywołania konfliktu światowego.

E-mail który został wysłany do węgierskich użytkowników platformy administracji elektronicznej zaczyna się od stwierdzenia, że Sojusz Północnoatlantycki planuje utworzenie na Ukrainie misji wojskowej. Jej celem ma być szkolenie wojskowe i koordynacja dostaw broni. Według rządu w Budapeszcie NATO chce “wpompować” w wojnę 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat, więc szefowie organizacji mają się spodziewać, że potrwa ona co najmniej tyle czasu. 

W liście wyrażona jest również opinia, że takie działania mogą doprowadzić do wybuchu wojny światowej, a na Węgry jest wywierana presja, aby wsparły plany rozszerzenia konfliktu na Ukrainie. Potem przedstawione jest stanowisko węgierskiego rządu w tej sprawie - to narracja przedstawiana od samego początku pełnoskalowej inwazji putinowskiej Rosji na Ukrainę. Rząd Viktora Orbana wzywa do zawieszenia broni i negocjacji. Symptomatyczne jest, że zawsze są to wezwania w stronę NATO i Ukrainy.

IAR/ks

Radosław Sikorski chce, żeby Niemcy zrobiły dla Ukrainy więcej niż do tej pory

28.04.2024 16:45
To niejedyny krytyczny wątek wobec zachodniego sąsiada, który pojawił się w wywiadzie szefa polskiej dyplomacji dla niemieckiego Bilda

Departament Stanu USA potwierdza: Polska zaatakowana przez hakerów powiązanych z Rosją

11.05.2024 08:30
NASK poinformowała, że w tym tygodniu zaobserwowano szeroko zakrojoną kampanię szkodliwego oprogramowania wymierzoną w polskie instytucje rządowe.

Szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron o atakach na Charków

12.05.2024 15:30
Nowa rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim prowadzona jest od piątku, między innymi przy użyciu ostrzałów artyleryjskich i z powietrza.

ISW: nominacja Biełousowa na szefa MON Rosji to przygotowanie do długiej wojny

13.05.2024 11:00
Nominacja Andrieja Biełousowa na nowego ministra obrony Rosji świadczy o tym, że Putin chce zmobilizować rosyjski przemysł zbrojeniowy na potrzeby przedłużającej się wojny, a być może również przyszłej konfrontacji z NATO 

Czechy: wydatki na obronność mniejsze niż zakładano

13.05.2024 13:05
Czechy wydały w ubiegłym roku na obronność mniej niż zakładano. Minister Jana Černochová wyjaśniła w Czeskiej Telewizji, że część pieniędzy przesunięto na tegoroczne projekty strategiczne