Redakcja Polska

Premier w Holandii: czas beztroski i komfortu w Europie się skończył

05.05.2025 13:57
Premier Donald Tusk wskazując na rosyjską agresję na Ukrainę, mówił, że nadszedł czas na europejską mobilizację wokół naszych fundamentalnych wartości i naszego bezpieczeństwa.
Audio
  • Czas beztroski i komfortu w Europie się skończył - mówił w Wageningen premier Donald Tusk [posłuchaj]
Donald Tusk
Donald TuskPAP/Waldemar Deska

Podczas obchodów holenderskiego Dnia Wyzwolenia premier Donald Tusk podkreślił w poniedziałek, że już po raz trzeci jest on obchodzony w cieniu wojny w Ukrainie. Skończył się czas beztroskiego komfortu Europy, nastał czas mobilizacji wokół fundamentalnych wartości - powiedział.

Polski premier uczestniczył w poniedziałek w holenderskich obchodach Dnia Wyzwolenia upamiętniających koniec niemieckiej okupacji. W tym roku przypada okrągła, 80. rocznica tego wydarzenia.

Przemawiając przed hotelem de Wereld w Wageningen, gdzie 5 maja 1945 r. wynegocjowano warunki niemieckiej kapitulacji, Tusk nawiązał do historii swojego rodzinnego miasta, Gdańska, wskazując, że to tam wojna się rozpoczęła. Sytuację międzynarodową sprzed 80 lat skontrastował z obecną. 

„To już trzeci rok, kiedy czcimy naszą rocznicę zwycięstwa nad III Rzeszą w cieniu agresji Rosji na Ukrainę. To czyni wielką różnicę, ponieważ wojna na wschodniej granicy Unii Europejskiej nadaje zupełnie nowy kontekst tym corocznym świętom” – zaznaczył.

Jak wskazał, wbrew jego nadziei, że „prawda na temat strasznych zbrodni II wojny światowej będzie ponadczasową lekcją historii na czasy dzisiejsze i na przyszłość”, „okazało się, że nią nie była”. „Od 24 lutego 2022 roku niemal każdy dzień tej przestępczej agresji (Rosji na Ukrainę - PAP) jest tego świadectwem” – ocenił.

„Wciąż pamiętam ruiny starych budynków w sercu Gdańska, mojego miasta rodzinnego, które w 1945 roku zostało zamienione w gruzy. Dorastałem w ich cieniu. Nie odwracajmy wzroku od ponownego powstania zła. Doświadczenie sprzed 80 lat pokazuje nam, że tylko stojąc ramię w ramię, możemy to zło przezwyciężyć” – powiedział Tusk.

Zdaniem polskiego premiera w obliczu zagrożeń stawianych przez Rosję rządzoną przez Władimira Putina „musimy pogłębić nasze związki europejskie i transatlantyckie” oraz potrzebujemy „prawdziwej solidarności pomiędzy narodami i ludźmi, która zabezpieczy nas przed tym, aby to zło kształtowało naszą teraźniejszość i przyszłość”.

„Czas beztroskiego komfortu Europy, radosnej beztroski się skończył. Dzisiaj nastał czas europejskiej mobilizacji wokół naszych fundamentalnych wartości i naszego bezpieczeństwa (…) Nie tak dawno temu o Europie mówiono, że jest ekonomicznym gigantem, (ale) karłem politycznym i słabym wojskowo. Musimy znowu być równie silni, równie odważni jak polscy żołnierze, którzy 80 lat temu walczyli na waszej ziemi. Jesteśmy to winni im i przyszłym pokoleniom” – podsumował premier. 

Przemówienie związane z wolnością i demokracją, wygłaszane 5 maja i transmitowane przez holenderską telewizję publiczną, to tradycyjna część obchodów Dnia Wyzwolenia. Do jego wygłoszenia zapraszane są osoby – z polityki i spoza niej – które zdaniem organizatorów mają szczególny wkład w tej dziedzinie.

W poniedziałkowych uroczystościach w Wageningen uczestniczyli przedstawiciele dyplomatyczni szeregu krajów oraz kombatanci, w tym weteran 1. Polskiej Dywizji Pancernej Stanisława Maczka kpt. Eugeniusz Niedzielski ps. Nead, który brał udział w wyzwalaniu Bredy.

Podczas przemówienia ministra obrony Holandii Rubena Brekelmansa, który wystąpił krótko przed polskim premierem, uroczystości zostały zakłócone przez osoby wykrzykujące propalestyńskie hasła, prawdopodobnie aktywistów. Osoby te zostały szybko usunięte z miejsca uroczystości przez odpowiednie służby.

PAP/IAR/ks

80. lat temu żołnierze gen. Andersa wyzwolili Bolonię. W Imoli uczczono pamięć Polaków

23.04.2025 12:44
W Imoli koło Bolonii oddano w środę hołd gen. Władysławowi Andersowi – dowódcy 2. Korpusu Polskiego, walczącego o wyzwolenie Włoch. - Chcemy czerpać z doświadczenia gen. Andersa i jego podkomendnych. Z ich uporu, konsekwencji, patriotyzmu i pracy dla kraju - powiedział szef UdSKiOR Lech Parell.

"Washington Post": administracja Trumpa rezygnuje ze ścigania rosyjskich zbrodni wojennych

23.04.2025 15:34
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rezygnuje z wysiłków na rzecz badania i ścigania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie – napisał we wtorek amerykański dziennik "Washington Post", wymieniając przykłady takich działań.

Bezpieczeństwo, sojusze i siła Europy. Radosław Sikorski przedstawił cele polskiej dyplomacji

23.04.2025 18:05
Minister spraw zagranicznych przedstawił w Sejmie expose. Wskazał w nim cele i wyzwania polskiej dyplomacji na 2025 rok, którymi są wzmocnienie europejskich zdolności obronnych oraz utrzymanie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Ostrzegł przy tym, że największym zagrożeniem dla Polski byłby rozpad wspólnoty Zachodu, podkreślając, że nasz kraj nie może pozwolić sobie na izolację.