Redakcja Polska

"Teraz wy udowodnijcie, że jesteście z nami, że jesteście Europejczykami". Mocne sowa Zełenskiego w PE

01.03.2022 17:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim, że nastał czas, aby członkowie Unii Europejskiej udowodnili, że są z Ukrainą, a tym samym, że "faktycznie są Europejczykami".
Audio
  • "Udowodnijcie, że jesteście z nami, że nas nie porzucicie" - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nadzwyczajnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego łącząc się zdalnie z europosłami. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)
Wołodymyr Zełenski i Ursula von der Leyen podczas wystąpienia prezydenta Ukrainy w Parlamencie Europejskim
Wołodymyr Zełenski i Ursula von der Leyen podczas wystąpienia prezydenta Ukrainy w Parlamencie Europejskim PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami. (...) Chcemy, żeby nasze dzieci mogły żyć - to chyba uczciwe marzenie - powiedział Zełenski w przemowie wygłoszonej poprzez łącze wideo.


Posłuchaj
00:58 11595783_1.mp3 "Udowodnijcie, że jesteście z nami, że nas nie porzucicie" - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nadzwyczajnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego łącząc się zdalnie z europosłami. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)

 

Jak dodał, rakiety uderzyły we wtorek w plac Wolności w Charkowie, ale wkrótce "wszystkie place na Ukrainie będą nazwane placami wolności", ponieważ Ukraińcy nie zamierzają się poddać.

Zełenski: wczoraj Putin zamordował 16 dzieci

- Wczoraj zginęło 16 dzieci. Prezydent Putin będzie wciąż od nowa powtarzał, że to jakiś rodzaj operacji, że (sił rosyjskie) atakują infrastrukturę wojskową. W jakiej infrastrukturze wojskowej pracują nasze dzieci? Gdzie są czołgi, które (rzekomo) prowadzą? Tylko wczoraj (Putin) zamordował 16 dzieci - zaznaczył Zełenski w emocjonalnym wystąpieniu.

Ukraiński przywódca powiedział, że Ukraińcy oddają "najlepszych, najsilniejszych, najbardziej wartościowych ludzi" za wartości takie jak wolność i równość, powszechne wśród narodów Unii Europejskiej.

Zapewnił także, że czuje, że kraje zachodnie zjednoczyły się w obronie Ukrainy, podkreślił jednak, że wojna to "tragedia dla naszego kraju, dla mnie, to niezwykle wysoka cena", jaką Ukraińcy płacą za tę europejską jedność.

Stefanczuk: nie może być zjednoczonej Europy bez wolnej Ukrainy

Po prezydencie Zełenskim głos w PE, również przez łącze wideo, zabrał przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk, który zaznaczył, że "nie może być zjednoczonej Europy bez wolnej Ukrainy".

- Dziś Ukraina broni granic świata cywilizowanego. Jeśli, nie daj Boże, Ukraina upadnie, to nikt nie wie, gdzie zatrzyma się rosyjska agresja - oświadczył. - Nasze prawo do rozwoju i demokracji zostało całkowicie zniszczone - dodał szef parlamentu, komentując siłę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Polityk zaapelował o przyjęcie jego kraju do Unii Europejskiej i podkreślił, że członkostwo we Wspólnocie jest demokratycznym wyborem narodu ukraińskiego.

Pod koniec swojego wystąpienia Stefanczuk zacytował brytyjskiego premiera Winstona Churchilla: "Nie ma małych ludzi, nie ma małych narodów" i dodał, że "Ukraina udowodniła prawdziwość tych słów w ciągu ostatnich sześciu dni".


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Wołodymyr Zełenski Ukraina

Rosyjska inwazja. Ambasador Niemiec: Polacy lepiej rozpoznali sedno rosyjskiej polityki

01.03.2022 12:28
Mogę sobie wyobrazić, że niemieckie wojska będą chronić Polskę - mówi ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven w rozmowie z wtorkową "Rzeczpospolitą".

Prezydent Andrzej Duda: Polska nie wyśle swoich samolotów na Ukrainę

01.03.2022 15:25
- Wysłanie naszych samolotów na Ukrainę oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie oraz włączenie się w niego NATO, które nie jest stroną konfliktu - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Trwa społeczna mobilizacja. Polacy spieszą z pomocą uchodźcom z Ukrainy

01.03.2022 18:00
W pomoc ofiarom wojny na Ukrainie angażują się rząd, samorządy, organizacje pozarządowe, diecezje i osoby prywatne. Wspieramy przekazując konkretne dary rzeczowe, zbierając pieniądze i organizując pomoc medyczną. Uchodźcy, którzy nie mają się gdzie podziać, mogą też liczyć na zakwaterowanie.