Redakcja Polska

"Wytchnienia, pokoju, nowej nadziei". Życzenia pary prezydenckiej w prawosławną Wielkanoc

24.04.2022 10:15
Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich w związku z przypadającą dziś prawosławną Wielkanocą. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda życzyli im pokoju i nadziei.
Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich w związku z przypadającą dziś prawosławną Wielkanocą
Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich w związku z przypadającą dziś prawosławną WielkanocąJakub Szymczuk/KPRP

- Podniosłą atmosferę tych świąt zakłócają dramatyczne doniesienia zza naszej wschodniej granicy. Wielu z państwa gości pod swoim dachem uchodźców z walczącej o wolność Ukrainy - przypomniał prezydent w nagraniu wyemitowanym na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Dodał, że "wszyscy pragniemy sprawiedliwego i trwałego pokoju dla kraju, który 1034 lata temu, wraz ze swoim władcą, św. Włodzimierzem I, przyjął chrzest w obrządku bizantyjskim".

- Ufamy, że piękne obrzędy cerkiewne oraz pielęgnowane od pokoleń wielkanocne zwyczaje umocnią jedność Państwa wspólnot rodzinnych i parafialnych. Niech po zakończeniu Wielkiego Postu znów nastanie czas świętowania w gronie krewnych, przyjaciół i sąsiadów - dodała Agata Kornhauser-Duda.

Wielkanoc w cieniu wojny

Para prezydencka przypomniała, że Święto Zmartwychwstania Pańskiego odbywa się w cieniu wojny na Ukrainie, a do Polski przybyło wielu uchodźców z tego kraju, których w swoich domach goszczą mieszkańcy Polski. - Gorąco dziękujemy za okazane im serce. Ta solidarna pomoc i życzliwość stanowią ogromnie ważne świadectwo wiary i człowieczeństwa - podkreślili Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Dodali, że "pragną sprawiedliwego i trwałego pokoju" dla kraju, który ponad 1000 lat temu przyjął chrzest w bizantyjskim obrządku.

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich tydzień później niż u katolików. Nad ranem w niedzielę w cerkwiach zakończyły się kilkugodzinne jutrznie paschalne i liturgie rozpoczynające się o północy.

Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 r. Przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach.

IAR/PAP/ho

Naród Ukraiński laureatem Nagrody Prometejskiej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego

22.04.2022 14:06
Obrońcy Ukrainy zostali wyróżnieni za walkę o wolność, niepodległość i demokrację, nie tylko w swoim kraju, ale w regionie i na całym świecie.

Pierwsza Dama Karolina Kaczorowska spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków

23.04.2022 17:26
Z wielką radością przyjmuję, że jest tu dziś, że przybyła i tu pozostanie, aby Polacy mogli przychodzić i oddawać jej hołd - mówił prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego pogrzebu małżonki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Karoliny Kaczorowskiej w Świątyni Opatrzności Bożej.