Redakcja Polska

Naród Ukraiński laureatem Nagrody Prometejskiej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego

22.04.2022 14:06
Obrońcy Ukrainy zostali wyróżnieni za walkę o wolność, niepodległość i demokrację, nie tylko w swoim kraju, ale w regionie i na całym świecie.
Audio
  • Nagroda Prometejska dla Narodu Ukraińskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/Kancelaria Sejmu

Nagrodę przyjął w Warszawie ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca. W rękach trzymał kartkę z napisem "Arm Ukraine Now", czyli "uzbrójcie Ukrainę teraz".

Z Warszawą połączył się przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczyk. Dziękował Polakom między innymi za przyjmowanie ukraińskich uchodźców, za walkę o nakładanie sankcji na Rosję oraz za zaangażowanie na rzecz przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jak powiedział, Polacy na zawsze zostaną w pamięci Ukraińców.

Podczas przekazania nagrody marszałek polskiego Sejmu Elżbieta Witek podkreślała, że Ukraina "przyjęła na siebie ogromne cierpienie dla ratowania ludzkości". „Jestem przekonany, że heroiczna walka Ukraińców w obronie wolności musi zakończyć się zwycięstwem dobra nad złem” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów wydarzenia.

Nagroda Prometejska powstała z inicjatywy portalu niezależna.pl, o jej przyznaniu decyduje kapituła, do której należą dziennikarzy i politycy, w tym między innymi wicepremier Jarosław Kaczyński, przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz europosłowie Anna Fotyga i Ryszard Legutko.

Nazwa nagrody nawiązuje do przedwojennego ruchu prometejskiego, który był politycznie skierowany przeciwko ZSRR i walczył o przemiany niepodległościowe wewnątrz Związku Radzieckiego. Wyróżnienie to otrzymują osoby lub organizacje, które działają na rzecz rozwoju i integracji państw naszego regionu pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. prezydent Andrzej Duda oraz Związek Polaków na Białorusi

IAR/ep

 

Już ponad 2,9 mln osób wjechało do Polski z Ukrainy od początku agresji Rosji

22.04.2022 10:43
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - od 24 lutego - wjechało z tego kraju do Polski 2,9 mln osób - poinformowała w piątek rano straż graniczna. W czwartek funkcjonariusze odprawili 19,9 tys. podróżnych, a w piątek do godziny 7 rano - 4,6 tys.

"Miasto pomocy". Polacy we Lwowie wspierają uchodźców

22.04.2022 13:07
- Na początku masa ludzi uciekających przed wojną, którzy dotarli do Lwowa, była ogromna. Miasto nie było na to przygotowane, nikt nie był ale ludzie szybko się zorganizowali. Uchodźców trzeba było nakarmić i skierować do bezpiecznego, ciepłego miejsca, gdzie mogliby odpocząć, poczekać na transport na granicę polsko- unijną. Byłam zbudowana, bo jak kończyły się kanapki, to zaraz ktoś dowoził kolejne skrzynki z jedzeniem. Systematycznie docierała pomoc humanitarna i wolontariusze z Polski - mówi Teresa Pakosz, Polka mieszkająca we Lwowie, prezes Radia Lwów.

Hiszpańska prasa chwali Polskę. "Udowodniła, że byłaby gotowa walczyć za Ukrainę"

22.04.2022 13:31
Madrycki dziennik "La Razon" wskazuje w piątek na Polskę, jako państwo, które poprzez swoje zaangażowanie w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie dowiodło już, iż byłoby gotowe nawet walczyć po jej stronie z najeźdźcą.