Redakcja Polska

Siergiej Ławrow kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce

13.06.2022 14:49
Siergiej Ławrow kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce. W ostatniej wypowiedzi kłamliwie stwierdził, że Polska zawłaszcza terytorium Ukrainy i przeszkadza w rozmowach pokojowych Rosja-Ukraina - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej ŁawrowFotosr52/Shutterstock

Stanisław Żaryn napisał w poniedziałek na Twitterze, że "Siergiej Ławrow kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce". "W ostatniej wypowiedzi kłamliwie stwierdził, że Polska zawłaszcza terytorium Ukrainy i przeszkadza w rozmowach pokojowych Rosja-Ukraina" - wskazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. 

"„Na razie widzimy, że za mówieniem o niedopuszczalności jakiegokolwiek dialogu z Rosją, polscy koledzy zaczynają aktywnie opanowywać terytorium Ukrainy” - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji" - przytoczył wypowiedź Ławrowa, Stanisław Żaryn.

W serii wpisów podkreślił także, że o "agresywne plany wobec Ukrainy Polskę oskarżył także w ostatnich dniach Dmitrij Belik, członek komisji Dumy Państwowej", który wyraził przekonanie, że "Polska metodycznie wyciąga ręce po terytoria ukraińskie". "Stwierdził, że w ten sposób Warszawa stara się zaspokoić swoje imperialne ambicje" - przekazał.

Cynizm dyplomaty

"Jego zdaniem Ukrainie, która już pozbawiona jest niepodległości ze względu na działania kijowskiego reżimu realizującego polecenia USA, grozi całkowita utrata suwerenności" - podał.

"Podobne przekonanie wyrażają od kliku tygodni inni przedstawiciele rosyjskiego establishmentu realizujący założenia wojny informacyjnej Kremla z Polską i Zachodem" - ocenił.

Wskazał, że ma to na celu pokazanie, że to "Polska w istocie ma groźne wobec Ukrainy plany, zagrażając suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy". "Infekowanie przestrzeni informacyjnej fałszywymi narracjami Rosji służy realizacji celów polityki Kremla, wśród których jest także m. in. zniszczenie dobrych relacji Warszawy i Kijowa" - dodał Żaryn.


PAP/dad

Scholz, Macron i Draghi w Kijowie. Przydacz: Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał do tej wizyty

13.06.2022 12:23
W czwartek premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron będą w Kijowie - podał w poniedziałek dziennik "La Stampa". - Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał, żeby kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron na własne oczy zobaczyli Buczę i Irpień - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak ocenił, być może to zmieni ich podejście.

Agnieszka Holland dla "Spiegla": wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją

13.06.2022 13:06
Wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją - mówi polska reżyserka Agnieszka Holland w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Spiegel". - Zachód zbyt długo był zapatrzony w Rosję i obecnie nadal nie rozumie ambicji Ukrainy i jej walki o niepodległość  - zaznacza. 

Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 mm. Litwa śle kolejne drony

13.06.2022 13:46
Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 milimetrów dla osiągnięcia przewagi ogniowej nad Rosją. Poinformował o tym doradca prezydenta Wolodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Wymienił także inne rodzaje uzbrojenia, niezbędne ukraińskiej armii do obrony przed Rosją. Na wezwanie między innymi odpowiada Litwa, która śle ukraińskiemu wojsku kolejne drony.