Redakcja Polska

Ukraiński generał Serhij Krywonos: konflikt na granicy z Białorusią prawie nieunikniony

12.07.2022 14:33
Generał Serhij Krywonos, były zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy, powiedział, że bazy rosyjskie na Białorusi powinny zostać zbombardowane.
Audio
  • Generał Serhij Krywonos wyraził przekonanie, że inwazja wojsk rosyjskich i białoruskich z terytorium Białorusi jest prawie nieunikniona [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneФлагшток

Mówił o tym w wywiadzie dla ukraińskiego wydania "Nowoje wremja": "Zniszczyłbym sprzęt na lotniskach białoruskich, ponieważ nie jest on białoruski. Lotniska zostały przekazane Rosjanom, mają obsługę i ochronę rosyjską. I teren w promieniu 5 kilometrów wokół lotniska jest już rosyjski. Nie ma tam żadnego Białorusina, wojskowego, ani cywila. Będziemy niszczyli na terytorium Białorusi bazy rosyjskie, które są terytorium rosyjskim". 

Generał Serhij Krywonos wyraził przekonanie, że inwazja wojsk rosyjskich i białoruskich z terytorium Białorusi jest prawie nieunikniona: "Na 98 procent dojdzie do konfliktu przygranicznego. A czy przekształci się w bezpośrednią agresję, zależy od skuteczności działań naszych wojsk. Jeśli od razu damy łupnia okupantom, oni wycofają się z powrotem".

Białoruś od początku wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę i to na jej terytorium stacjonuje część sprzętu wojskowego, który Moskwa wykorzystuje do atakowania ukraińskich miast i wsi.

IAR/ks

Przewodniczący parlamentu Ukrainy: za 14 dni rozpatrzymy projekt ustawy o statusie Polaków

12.07.2022 14:07
Za 14 dni Rada Najwyższa Ukrainy rozpatrzy projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie, wniesiony w poniedziałek przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował we wtorek przewodniczący parlamentu Rusłan Stefanczuk.

Litwa nie wpuściła na swoje terytorium ponad trzydziestu rosyjskich ciężarówek

12.07.2022 15:00
Przewoziły one produkty i towary objęte unijnymi sankcjami. Ograniczenie zostało nałożone na Rosję za wojnę na Ukrainie.

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy o podziękowaniach Sztabu Generalnego ukraińskiej armii

12.07.2022 19:00
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podziękował Polskiemu Radiu dla Ukrainy za systematyczne, obiektywne, kompletne i merytoryczne przedstawienie ich działań w obronie kraju.