Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: Polska jest dumna, że jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy

25.08.2022 09:54
Ukraina świętuje rocznicę swojej niepodległości, a Polska jest dumna, że była pierwszym państwem, które ją uznało - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Prezydent podziękował też swoim poprzednikom za wkład w relacje polsko-ukraińskie.
W ocenie Pawła Solocha, spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego było sygnałem dla świata
W ocenie Pawła Solocha, spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego było sygnałem dla świataPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

"Ukraina świętuje dzisiaj rocznicę swojej Niepodległości, a Polska jest dumna, że była pierwszym państwem, które ją uznało. Wczoraj i dziś złożyłem życzenia prezydentowi @ZelenskyyUa (Wołodymyrowi Zełenskiemu - PAP) i Narodowi Ukrainy. Dziękuję też moim Poprzednikom za wkład w relacje polsko-ukraińskie" - napisał Andrzej Duda w środę wieczorem na Twitterze.

Tego dnia Ukraińcy mieszkający w Warszawie świętowali Dzień Niepodległości Ukrainy na placu Zamkowym. Przesłanie i życzenia dla uczestników wydarzenia w formie nagrania oprócz prezydenta Polski przekazał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

We wtorek Andrzej Duda przebywał w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Zełenskim i jako jedyny zagraniczny przywódca osobiście uczestniczył w spotkaniu Platformy Krymskiej. Większość zagranicznych gości uczestniczyła w niej zdalnie.

Dzień Niepodległości Ukrainy to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 31. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego.


IAR/PAP/dad

Szef MSZ w Dniu Niepodległości Ukrainy: życzę wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom siły w walce o wolność

24.08.2022 12:04
Od 31 lat Ukraina z dumą świętuje Dzień Niepodległości, choć tegoroczne obchody tego święta, pół roku od początku rosyjskiej inwazji, są inne od pozostałych, nie jesteście sami - podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau. Życzę wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom siły w walce o wolność i niepodległość - dodał.

Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jego wartość robi wrażenie

24.08.2022 15:27
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił w Dniu Niepodległości Ukrainy największy - jak dotychczas - pakiet pomocy, którego wartość wynosi prawie trzy miliardy dolarów.

Rozmowy na szczycie. Mateusz Morawiecki spotka się z Emmanuelem Macronem

25.08.2022 09:00
Zasięg pomocy dla Ukrainy jest niewystarczający. W poniedziałek kolejne rozmowy. Premier Mateusz Morawiecki wybiera się do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Rozmowy będą też dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego.