Redakcja Polska

Media w Finlandii: kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

25.08.2022 12:41
Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym krajem, miały rację – pisze w czwartkowym wydaniu dziennik „Helsingin Sanomat”.
Parlament Łotwy zdecydował: Rosja państwem sponsorującym terroryzm
Parlament Łotwy zdecydował: Rosja państwem sponsorującym terroryzmPAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Największy fiński dziennik przeanalizował ostatnie wystąpienia kluczowych polityków socjaldemokratycznych, którzy obecnie stoją na czele rządu Finlandii.

"Chcę przyznać szczerze, że w trakcie ostatnich dziesięcioleci mogliśmy uważniej słuchać naszych przyjaciół w krajach bałtyckich, gdy chodziło o nasze wspólne bezpieczeństwo i kwestię Rosji – powiedziała premier Sanna Marin podczas konferencji fińskich ambasadorów.

"Dziś uznaną mocną stroną Polski, Litwy, Łotwy i Estonii jest doskonała znajomość Rosji" – mówiła z kolei minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen. "Słyszeliśmy już z ich strony komentarze w tonie „A nie mówiliśmy?”. Ich analizy była trafne" – dodała.

Jedyny sposób do przyznania się do błędu

Przyznanie racji krajom bałtyckim "to jeden ze sposób na publiczne przyznanie, że to władze Finlandii były w błędzie" – pisze "HS" w komentarzu redakcyjnym i dodaje, że "decyzję o wejściu do NATO podjęto dopiero wtedy, kiedy było już prawie za późno".

W innym artykule, opublikowanym w tym tygodniu, "Helsingin Sanomat" przyznał, że dla władz Finlandii, w przeciwieństwie do np. Estonii, gazociąg Nord Stream 1 "nie był sprawą polityczną, a jedynie środowiskową". Gazeta przytacza też słowa ówczesnego ministra obrony narodowej RP Radosława Sikorskiego z 2006 roku, który porównał projekt gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec do paktu Ribbentrop-Mołotow.

Brak sprzeciwu wobec Nord Stream 1

W 2009 roku rząd Finlandii nie sprzeciwiał się i przekazał sprawę Nord Stream 1 w ręce ówczesnego urzędu ds. środowiska, gdyż gazociąg przebiega przez fińską strefę ekonomiczną. W latach 2007-2010 na czele centrowego rządu stał Matti Vanhanen.

"Nie mogliśmy w świetle prawa wodnego wydać innej decyzji, jak o przyznaniu pozwolenia" – mówił cytowany przez "HS" urzędnik kierujący sprawą. Wspomina też, ze w trakcie postępowania administracyjnego nie było nacisków. Był jeden telefon z ambasady Rosji z pytaniem o harmonogram – ujawnił. Przyznał też, że gdyby podjęto "inną decyzję", gazociąg "mógłby nie powstać".

Pozwolenie dla NS1 zostało wydane na początku 2010 roku. Podobnie – tj. koncentrując się na kwestiach środowiskowych – postąpiły późniejsze fińskie władze w sprawie projektu Nord Stream 2.


PAP/dad

Prezydent Andrzej Duda: Polska jest dumna, że jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy

25.08.2022 09:54
Ukraina świętuje rocznicę swojej niepodległości, a Polska jest dumna, że była pierwszym państwem, które ją uznało - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Prezydent podziękował też swoim poprzednikom za wkład w relacje polsko-ukraińskie.

"Le Monde": francuski TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę

25.08.2022 10:12
Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, a dyrektorzy koncernu nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego koncernu Novatek – informuje w środę dziennik "Le Monde".

Cmentarz żołnierzy AK w Surkontach na Białorusi dewastowany przez służby mińskiego reżimu

25.08.2022 12:15
Cmentarz żołnierzy AK w Surkontach jest dewastowany przez służby mińskiego reżimu - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak podkreślił, "reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa".