Redakcja Polska

Ukraińscy żołnierze weszli do Łymanu w obwodzie donieckim

01.10.2022 16:27
Coraz więcej doniesień w mediach społecznościowych o wejściu wojsk ukraińskich do Łymanu na pograniczu obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy
Audio
  • Ukraińscy żołnierze wchodzą do Łymanu w obwodzie donieckim [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock/photo vvl

Jest to strategiczny punkt, o który od kilku tygodni trwają walki w ramach ukraińskiej ofensywy. Ukraińcy okrążyli tam siły rosyjskie. Otoczonych może być kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Wkraczający do Łymanu ukraińscy żołnierze opublikowali w internecie nagranie z tablicą wjazdową do miasta na której umieścili ukraińską flagę państwową. „Łyman jest i będzie ukraiński.” - podkreślał jeden z wojskowych.
Wcześniej o ukraińskich sukcesach w Łymanie i okolicach informował Serhij Czererwatyj, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk. Jak mówił, rosyjskie siły w regionie Łymanu są otoczone. Wyzwolono miejscowości Jampil, Sandryhowka, Nowoseliwka i Stawky. Jak dodał, według ukraińskich danych Rosjanie w Łymanie mieli 5,5 tysiąca swoich żołnierzy. Część z nich zginęła, część próbowała się wydostać. 

Ukraiński wojskowy zaznaczył, że zdobycie Łymanu to istotny taktyczny sukces, ponieważ będzie to kolejny krok do wyzwolenia Donbasu. Umożliwi dalszą ofensywę na Kreminną i Siewierodonieck.

20-tysięczny przed wojną Łyman pozostawał pod rosyjską okupacją od końca maja.

Rosjanie zaatakowali kolumnę cywilnych aut w obwodzie charkowskim. Według najnowszego bilansu podanego przez ukraińskie władze, zginęły co najmniej 24 osoby, wśród nich 13 dzieci. Do ataku doszło kilka dni temu. Dziś poinformowały o tym ukraińskie władze. Z ich relacji wynika, że rosyjscy żołnierze zabijali celowo.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, do zdarzenia doszło pod koniec września. Jak czytamy, zbrodni dokonała rosyjska grupa dywersyjno-zwiadowcza. Rosjanie z broni strzeleckiej ostrzelali kolumnę 7 samochodów osobowych. 

Kilka osób uratowało się. Składają one obecnie zeznania. Do zbrodni doszło na trasie pomiędzy okupowanym Swatowym w obwodzie ługańskim, a wyzwolonym Kupiańskiem w obwodzie charkowskim.

Wczoraj Rosjanie w okolicach miasta Zaporoże za pomocą rakiet S-300 ostrzelali również kolumnę cywilnych aut. Zginęło tam 30 osób, a 118 zostało rannych.

IAR/ks

Kolejna potężna broń w rękach Ukraińców. Prezydent Zełenski potwierdza

25.09.2022 22:30
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla telewizji CBS, że do jego kraju dotarły pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS. Dodał jednak, że Ukraina potrzebuje więcej takich systemów, by zapewnić bezpieczeństwo swoich miast.

Ukraina wnioskuje o przyjęcie do NATO w trybie przyspieszonym

30.09.2022 17:37
Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym - ogłosił w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację szef państwa przekazał po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Rosjanie ostrzelali cywilną kolumnę samochodów. Zginęło co najmniej 10 dzieci

01.10.2022 15:20
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że co najmniej 20 osób, w tym 10 dzieci, zginęło w ostrzelanej przez siły rosyjskie kolumnie samochodów w powiecie kupiańskim w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy.