Redakcja Polska

Parlament Europejski wzywa do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji

06.10.2022 13:42
Parlament Europejski wezwał do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Europosłowie przyjęli rezolucję w sprawie eskalowania przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.
Audio
  • PE wzywa do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard i zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Czołg Leopard 2
Czołg Leopard 2Filmbildfabrik/ Shutterstock

Deputowani zaapelowali o zwiększenie dostaw broni ofensywnej. Chodzi o zaawansowane systemy uzbrojenia, takie jak czołgi Leopard. Przypomnieli, że ukraińska armia potrzebuje nowoczesnych czołgów, także więcej systemów ziemia-powietrze i ziemia-ziemia, oraz transporterów opancerzonych. Europosłowie wezwali też unijne kraje, by natychmiast rozpoczęły szkolenia ukraińskich żołnierzy. Ponadto chcą oni zaostrzenia sankcji wobec Rosji. W rezolucji napisali o konieczności odcięcia kolejnych banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, przede wszystkim jednego z największych - Gazprombanku.

Jest też apel o wprowadzenie natychmiastowego i pełnego embarga na import paliw kopalnych i uranu z Rosji. Europosłowie uważają, że aby zmniejszyć dochody Rosji konieczny jest między innymi zakaz importu i transportu surowych i przetworzonych diamentów z Rosji, lub przez Rosję do Unii Europejskiej.

IAR/dad

Ukraina zaczęła nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskim - donosi brytyjski resort obrony

06.10.2022 12:02
Ukraina zaczęła nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskim, stawiając Rosjan przed dylematem, czy bronić całego obszaru, czy skoncentrować się na najbardziej realnych do utrzymania częściach tego regionu - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Ośrodek Caritas w Myczkowcach niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia wojny

06.10.2022 12:06
Bieszczadzki ośrodek Caritas w Myczkowcach pierwszych uchodźców przyjął pod opiekę pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Jesteśmy zlokalizowani blisko granicy więc ci, którzy wiedzieli, że tu jesteśmy kierowali się do nas. Niektórych przywozili lokalni wolontariusze pracujący na granicy. Później zaczęły docierać do nas transporty zorganizowane, jak ewakuowani z terenów walk podopieczni i opiekunowie ośrodka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie - wspomina Agata Chmura, edukatorka w ośrodku Caritas.

KGB Białorusi umieściło dziennikarza Andrzeja Poczobuta na "liście terrorystów"

06.10.2022 12:55
KGB Białorusi umieściło dziennikarza i jednego z liderów Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta na "liście terrorystów" -- powiadomiło Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".