Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: zachowanie pokoju na Bałkanach ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Europy

27.10.2022 14:17
O kwestii bezpieczeństwa w kontekście rosyjskie agresji na Ukrainę prezydent Duda rozmawiał w Warszawie z prezydentem Czarnogóry Milem Djukanoviciem.
Audio
  • Po spotkaniu w Belwederze Andrzej Duda mówił, że jego rozmówca zgodził się, że NATO powinno dalej wspierać militarnie naszego wschodniego sąsiada [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaJakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że zachowanie pokoju na Bałkanach ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Europy. O kwestii bezpieczeństwa w kontekście rosyjskie agresji na Ukrainę prezydent Duda rozmawiał w Warszawie z prezydentem Czarnogóry Milem Djukanoviciem.

Po spotkaniu w Belwederze Andrzej Duda mówił, że jego rozmówca zgodził się, że NATO powinno dalej wspierać militarnie naszego wschodniego sąsiada. Polska popiera aspiracje Czarnogóry do UE - zapewnił prezydent Andrzej Duda.  Zapowiedział, że będzie zabiegał o to, by Czarnogóra uzyskała również status partnera współpracującego z Inicjatywą Trójmorza. 

Polski przywódca poinformował na briefingu prasowym, że głównym tematem jego czwartkowej rozmowy z prezydentem Czarnogóry była szeroko pojęta sytuacja międzynarodowa.

Relacjonował, że przedstawił prezydentowi Dziukanovicowi sytuację związaną z rosyjską agresją na Ukrainę, a sam pytał o sytuację na Bałkanach.

Jak mówił, obaj przywódcy zgodzili się, że dalsze militarne wsparcie dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla odzyskania przez ten kraj kontroli nad swoimi granicami. To z kolei - podkreślił Duda - ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia porządku i prymatu prawa międzynarodowego. "Wolny świat, demokratyczny świat, nasze państwa, jako państwa wspólnoty euroatlantyckiej absolutnie powinny w tym zakresie Ukrainę wspierać" - oświadczył prezydent. 

Duda zapewnił, że Polska w zdecydowany sposób popiera aspiracje Czarnogóry do UE. "Jesteśmy zwolennikiem otwartych drzwi" - oświadczył. Zapowiedział, że będzie proponował sojusznikom w ramach Inicjatywy Trójmorza, aby w najbliższej przyszłości Czarnogóra uzyskała status państwa współpracującego z Inicjatywą. Taki status po raz pierwszy został nadany Ukrainie w czerwcu br. podczas szczytu Inicjatywy w Rydze. To nowy rodzaj partnerstwa stworzony dla państw aspirujących do UE.

"Chciałbym, żebyśmy powiększali Inicjatywę Trójmorza jak najbardziej" - dodał prezydent.

Prezydent przekazał, że z czarnogórskim przywódcą omówił także kwestie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego.

"Wspieramy kwestie budowania systemu bezpieczeństwa przez Czarnogórę i obrony Czarnogóry przez zewnętrznymi wspływami, zwłaszcza takimi, które miałyby na celu destabilizację sytuacji w Czarnogórze" - zapewnił Duda.

IAR/PAP/ks

Prezydent Macedonii Północnej z wizytą w Polsce. Rozmowy o NATO i UE w kontekście Ukrainy

24.10.2022 09:02
Macedonia Północna jest od 2,5 roku członkiem NATO. Natomiast po latach impasu w lipcu tego roku Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z tym bałkańskim krajem.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim

24.10.2022 15:25
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska i Macedonia Północna prezentują jednolitą postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę, niosąc realną pomoc Ukraińcom.

Premier Mateusz Morawiecki: "Ukraina potrzebuje pieniędzy i broni"

27.10.2022 08:30
Szef polskiego rządu wyraził również zadowolenie, ze słów niemieckiego prezydenta, który przyznał, iż zachodni politycy powinni byli słuchać ostrzeżeń, dotyczących Rosji, które wyrażały władze Polski i innych państw regionu.