Redakcja Polska

"Omówiliśmy szczegóły dotyczące obecności wojsk amerykańskich w Polsce". Szef MON rozmawiał z sekretarzem obrony USA

31.10.2022 16:16
Szef MON rozmawiał z sekretarzem obrony USA m.in. o szczegółach obecności wojsk amerykańskich w Polsce. "Rozmawialiśmy o rosyjskiej agresji oraz aktualnej sytuacji na Ukrainie".
Szef MON rozmawiał z sekretarzem obrony USA
Szef MON rozmawiał z sekretarzem obrony USATwitter/MON

Wicepremier Mariusz Błaszczak o rozmowie telefonicznej ze swoim amerykańskim odpowiednikiem poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Za mną ważna rozmowa telefoniczna z sekretarzem obrony Lloydem J. Austinem. Rozmawialiśmy o rosyjskiej agresji oraz aktualnej sytuacji na Ukrainie. Omówiliśmy też szczegóły dotyczące obecności wojsk USA w Polsce oraz kwestie związane ze współpracą militarną i modernizacyjną" - napisał Mariusz Błaszczak.

Wojska USA w Europie

Dodatkowe 20 tys. żołnierzy USA wysłanych do Europy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę pozostanie tam w przewidywalnej przyszłości - przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w odpowiedzi na pytanie o to, jak USA mogą zarówno bronić Europy, jak i Indo-Pacyfiku.

- Oczywiście, że możemy stawiać czoło zarówno wyzwaniom w regionie Indo-Pacyfiku, jak i temu, co się dzieje na kontynencie amerykańskim. Mamy wystarczająco potężne i duże siły militarne, by nie tylko sprostać tym, ale i innym wyzwaniom na całym świecie - powiedział John Kirby podczas spotkania z zagranicznymi dziennikarzami w Waszyngtonie.

PAP/IAR/ho

Rosja zawiesza udział w umowie zbożowej z Ukrainą. Joe Biden: to oburzające

30.10.2022 08:49
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że zawieszenie porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża przez Rosję jest oburzające. Jak podkreślił w rozmowie z reporterami agencji Reutera, Rosjanie "nie mają powodu, by tak robić".

Słabe wyszkolenie i uzbrojenie. Brytyjski wywiad o problemach rosyjskich rezerwistów

31.10.2022 13:11
Brytyjski wywiad informuje, że rosyjska kadra oficerska jest zaniepokojona niskim stopniem wyszkolenia nowo zmobilizowanych żołnierzy oraz bardzo słabym ekwipunkiem, z którym przybywają oni na front. Według informacji, na wyposażeniu żołnierzy są stare karabiny kałasznikow, wyciągnięte z magazynów, które są w złym stanie.

Premier Norwegii: zwiększamy gotowość sił zbrojnych z powodu rosyjskiej wojny

31.10.2022 15:56
Premier Norwegii Jonas Gahr Store ogłosił, że od 1 listopada zostanie zwiększona gotowość sił zbrojnych. Nadzwyczajny krok uzasadnił "agresywną wojną Rosji". Według dowodzącego norweskim wojskiem Eirika Kristoffersena w praktyce podniesienie gotowości oznaczać będzie "zmianę priorytetów".