Redakcja Polska

Premier Norwegii: zwiększamy gotowość sił zbrojnych z powodu rosyjskiej wojny

31.10.2022 15:56
Premier Norwegii Jonas Gahr Store ogłosił, że od 1 listopada zostanie zwiększona gotowość sił zbrojnych. Nadzwyczajny krok uzasadnił "agresywną wojną Rosji". Według dowodzącego norweskim wojskiem Eirika Kristoffersena w praktyce podniesienie gotowości oznaczać będzie "zmianę priorytetów".
Norwegia zwiększy  gotowość sił zbrojnych z powodu rosyjskiej wojny
Norwegia zwiększy gotowość sił zbrojnych z powodu rosyjskiej wojnyShutterstock/Michele Ursi

- Rosyjska agresja doprowadziła do najpoważniejszej sytuacji w polityce bezpieczeństwa od dziesięcioleci. (...) Duże straty sprawiły, że Rosja ucieka się do nowych środków w wojnie przeciwko Ukrainie - podkreślił Jonas Gahr Store.

Jak dodał, "nic nie wskazuje, aby Rosja rozszerzyła działania wojenne na inne kraje". - Jednak wszystkie państwa NATO, w tym Norwegia, muszą być czujne na zagrożenia, działalność wywiadowczą czy próbę kształtowania opinii - zauważył.

Część planów ma charakter niejawny

Według dowodzącego norweskim wojskiem Eirika Kristoffersena w praktyce podniesienie gotowości oznaczać będzie "zmianę priorytetów". Siły zbrojne przeznaczoną dodatkowe środki na wykrywanie zagrożeń, nadzór morski oraz patrolowanie infrastruktury krytycznej (pola naftowe i gazowe, rurociągi). Natomiast ograniczone zostaną inne działania, np. loty szkoleniowe norweskich w myśliwców w USA, aby zapewnić pełną obecność sił powietrznych w Norwegii. Część planów ma charakter niejawny.

Według dziennika "VG" zachodni wywiad w ostatnim czasie wskazuje norweskie źródła energii jako potencjalny cel rosyjskich ataków sabotażowych. Mogą nim być gazociągi, kable podmorskie, a także transport morski.

Norwegia jest obecnie największym dostawcą gazu dla Europy.

IAR/PAP/ho

"Sześć reaktorów w trzech miejscach". Premier przedstawił plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

31.10.2022 11:30
- Planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Myślimy także o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Spadają ceny gazu. Surowiec jest w cenie z dnia inwazji Rosji na Ukrainę

31.10.2022 11:36
W poniedziałek rano gaz w kontraktach grudniowych w holenderskim hubie TTF tanieje o 7,4 proc., do 129 euro za MWh. Cena gazu z dostawą w pierwszych miesiącach 2023 r. spada natomiast o ok. 6 proc.

Słabe wyszkolenie i uzbrojenie. Brytyjski wywiad o problemach rosyjskich rezerwistów

31.10.2022 13:11
Brytyjski wywiad informuje, że rosyjska kadra oficerska jest zaniepokojona niskim stopniem wyszkolenia nowo zmobilizowanych żołnierzy oraz bardzo słabym ekwipunkiem, z którym przybywają oni na front. Według informacji, na wyposażeniu żołnierzy są stare karabiny kałasznikow, wyciągnięte z magazynów, które są w złym stanie.

Tania energia i korzyści dla gospodarki. PGE o atomowej współpracy z Koreą Płd.

31.10.2022 15:38
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że nie da się zachować niepodległości bez bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, Polska w tym obszarze współpracuje ze strategicznymi partnerami - Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową zapewnił polityk podczas konferencji w Seulu po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Podpisy złożyli prywatny ZE PAK, państwowa grupa PGE i koreański KHNP.