Redakcja Polska

Prezydent Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce za decyzję o przekazaniu czołgów

27.01.2023 11:56
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za decyzję o przekazaniu Ukrainie kilkudziesięciu czołgów.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o decyzji ws. leopardów.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o decyzji ws. leopardów.Facebook Володимир Зеленський

"Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, szefowi BBN Jackowi Siewierze i narodowi polskiemu za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, 30 z których to słynny PT-91 Twardy, i 14 Leopardów-2. Jak 160 lat temu jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!" - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

Kanada również wyśle czołgi

W czwartek wieczorem w wystąpieniu wideo Wołodymyr Zełenski poinformował że Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw. "Dziś odparliśmy kolejny zmasowany atak rakietowy terrorystów. Atak, który w pełni potwierdza wszystko, o czym rozmawialiśmy wczoraj z naszymi partnerami i od początku naszego maratonu dyplomatycznego. To jest zło, ta rosyjska agresja może i musi zostać powstrzymana tylko odpowiednią bronią - powiedział prezydent Ukrainy.

"Tylko broń neutralizuje terrorystów. I jestem wdzięczny wszystkim na świecie, którzy razem z nami realnie przeciwstawiają się terrorowi, przyspieszając dostawy niezbędnego sprzętu obronnego na Ukrainę i zwiększając presję sankcji na państwo terrorystyczne. W szczególności: rozszerzamy naszą koalicję czołgów - jest odpowiednia decyzja Kanady, za co dziękuję. W naszej koalicji czołgów jest już 12 krajów" - dodał Zełenski.

Kanadyjskie czołgi dołączą do już obiecanych przez Niemcy 14 pojazdów tego typu, Polska, Norwegia, Dania, Holandia i Finlandia również mają dostarczyć ciężki sprzęt do Kijowa. W sumie od 24 lutego ponad 30 krajów z całego świata przekazało Ukrainie sprzęt wojskowy.

Ukraina ma też otrzymać m.in. czołgi Abrams od Stanów Zjednoczonych.


IAR/PAP/dad

Pentagon: Ukraina otrzyma nowe Abramsy. "To długoterminowe zobowiązanie"

27.01.2023 09:49
Rzecznik Pentagonu Sabrina Singh poinformowała, że Stany Zjednoczone zamierzają pozyskać dla Ukrainy nowe czołgi M1A2 Abrams. Jak dodała, jest to oznaka "długoterminowego zobowiązania" USA co do obronności Ukrainy.

Anna Fotyga dla Polskiego Radia: po zwycięstwie Ukrainy państwo rosyjskie w obecnym kształcie nie przetrwa

27.01.2023 10:22
Ukraina musi wygrać, a po jej zwycięstwie państwo rosyjskie w takim kształcie nie przetrwa - uważa europoseł Anna Fotyga, była szefowa polskiej dyplomacji.