Redakcja Polska

Pentagon: Ukraina otrzyma nowe Abramsy. "To długoterminowe zobowiązanie"

27.01.2023 09:49
Rzecznik Pentagonu Sabrina Singh poinformowała, że Stany Zjednoczone zamierzają pozyskać dla Ukrainy nowe czołgi M1A2 Abrams. Jak dodała, jest to oznaka "długoterminowego zobowiązania" USA co do obronności Ukrainy.
Rzecznik Pentagonu potwierdziła, że USA planują przekazać Ukrainie nowe czołgi Abrams. To długoterminowe zobowiązanie
Rzecznik Pentagonu potwierdziła, że USA planują przekazać Ukrainie nowe czołgi Abrams. "To długoterminowe zobowiązanie"PAP/EPA/VALDA KALNINA

- Naszą intencją jest pozyskanie nowych czołgów. Jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić albo będzie jakaś zmiana, z pewnością damy wam znać - powiedziała Sabrina Singh podczas konferencji prasowej.

Rzecznik Pentagonu odpowiadała na pytanie o dostawy czołgów Abrams na Ukrainę i ewentualny ich wpływ na produkcję maszyn dla Polski. Odmówiła podania szczegółów technicznych czołgów poza informacją, że będzie to wariant M1A2, nowszy wobec pierwotnej wersji czołgu (M1A1).

Singh została także zapytana o to, czy produkcja nowych abramsów dla Ukrainy zajmie kilka lat i czy może to wpłynąć na dostawy tych czołgów do Polski - rozpoczęcie dostaw dla naszego kraju planowane jest na 2025 r. Rzecznik stwierdziła, że nie zna terminarza, ale dostarczenie czołgów na Ukrainę zajmie miesiące.

Długoterminowe zobowiązanie

Dodała też, że wysłanie czołgów Abrams świadczy to o długoterminowym zobowiązaniu wobec obronności Ukrainy. - Nie wiemy, kiedy zakończy się ta wojna [...] może potrwać do końca roku, może trwać latami. Więc to jest wysłanie sygnału, że nasi sojusznicy i partnerzy są zjednoczeni w naszym wsparciu dla Ukrainy - powiedziała.

Odrzuciła też sugestie, że decyzja o dostawach abramsów była symbolicznym krokiem, mającym "odblokować" wysłanie czołgów Leopard przez Niemcy i sojuszników. - Absolutnie nie sądzę, że batalion abramsów danych Ukrainie jest symboliczny. To rzeczywista zdolność, która z pewnością da Ukrainie przewagę - oceniła.


PAP/dad

Joe Biden: Ukraina nie zaczęła tej wojny. Gdyby rosyjskie czołgi zawróciły, wojna zakończyłaby się dzisiaj

26.01.2023 09:00
Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy i ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.

Centrum w Komorowie hubem pomocy dla Ukrainy. Premier: Polska kluczowa w organizowaniu wsparcia

26.01.2023 14:57
W Polsce zaczęło funkcjonować kolejne centrum przekazywania pomocy dla Ukrainy. W Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej członkowie rządu i przedstawiciele Komisji Europejskiej zainaugurowali unijny hub energetyczny.

Polskie przewodnictwo w OBWE. "Przypadło na czas najpoważniejszego kryzysu"

26.01.2023 21:23
- Wydarzenia zeszłego roku, a więc agresja Rosji na Ukrainę stanowiły największe obciążenie i największe wyzwanie dla funkcjonowania OBWE od początku jej istnienia - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, przedstawiając informację na temat podsumowania polskiego przewodnictwa w OBWE.