Redakcja Polska

Ścisła współpraca na linii KE-Ukraina. "Jeszcze nie nigdy nie byliśmy tak blisko"

02.02.2023 21:00
Komisja Europejska zaoferowała Ukrainie ściślejszą współpracę w kilku sektorach - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Ścisła współpraca na linii KE-Ukraina. Ursula von der Leyen: jeszcze nie nigdy nie byliśmy tak blisko
Ścisła współpraca na linii KE-Ukraina. Ursula von der Leyen: jeszcze nie nigdy nie byliśmy tak bliskoshutterstock.com/PP Photos

Ogłosiła to szefowa Komisji Ursula von der Leyen podczas wizyty w Kijowie z 15 komisarzami, po konsultacjach z ukraińskim rządem.

- Jeszcze nie nigdy nie byliśmy tak blisko. Dziś uzgodniliśmy dalszą integrację Ukrainy z naszym jednolitym rynkiem i włączenie jej do kluczowych unijnych programów - podkreśliła szefowa Komisji.

Ścisła współpraca na linii KE-Ukraina. Co się zmieni?

Ursula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje przedłużenie o rok wolnego handlu bez taryf i limitów, które zostały zniesione po rosyjskiej napaści. - Chodzi o to, by ukraińskie produkty docierały na unijny rynek bez ograniczeń także w 2023 r. - dodała przewodnicząca Komisji.

Ta propozycja musi być jeszcze zaakceptowana przez kraje członkowskie. Zniesienie wszystkich ograniczeń w handlu, a także korytarze solidarnościowe umożliwiające eksport produktów rolnych z zablokowanych przez Rosję czarnomorskich portów, doprowadziły w ostatnim czasie do niekontrolowanego wzrostu importu z Ukrainy do Unii - przede wszystkim zboża. To wywołało niepokój rolników w Polsce i krajach graniczących Ukrainą. Pojawiły się propozycje wprowadzenia klauzul zabezpieczających.

Kolejna obietnica złożona w Kijowie to zniesienie opłat roamingowych na wzór przepisów obowiązujących w Unii, dzięki którym za rozmowy z telefonów komórkowych, wysyłane SMS-y, czy internet w komórce obywatele Ukrainy płaciliby na terenie Wspólnoty tyle samo co u siebie w kraju. Na razie obowiązują doraźne umowy w tej sprawie operatorów telekomunikacyjnych unijnych i ukraińskich.

- Jestem przekonana, że wkrótce przepisy likwidujące opłaty będą już wprowadzone na stale - dodała Ursula von der Leyen. Ponadto Komisja zaproponowała współpracę w takich sektorach jak m.in. telekomunikacja, zamówienia publiczne, ochrona konsumentów, czy nauka.


IAR/ho

"Zbrodnie jako element prowadzenia wojny". Amerykański historyk o barbarzyńskich działaniach Rosjan

02.02.2023 14:00
Rosjanie stosują zbrodnie jako element prowadzenia wojny - stwierdził na konferencji zorganizowanej w Berlinie przez Instytut Pileckiego amerykański historyk i politolog, Mark Kramer. Naukowiec wskazał między innymi na doświadczenia wojen w Afganistanie i na Kaukazie. 

Nowy prezydent Czech zapewnia: zasadę solidarności w ramach obrony kolektywnej uznajemy za kluczową

02.02.2023 11:15
- W postrzeganiu zobowiązań sojuszniczych przez Republikę Czeską nic się nie zmieniło. Zasadę solidarności w ramach obrony kolektywnej uznajemy za kluczową dla naszego bezpieczeństwa - powiedział Petr Pavel. Nowy prezydent Czech potwierdził również zamiary dotyczące drugiej oficjalnej podróży zagranicznej, której celem miałaby być Polska. To pierwszy wywiad, którego udzielił polskim mediom - Polskiemu Radiu 24 i PAP.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba o przekazaniu Leopardów: „Pomogliście nam zburzyć kolejny mur”

02.02.2023 13:30
- Jestem wdzięczny Polsce i Litwie za niezrównane przywództwo we wspieraniu naszego kraju, niezłomną pozycję i determinację. Tę solidarność, człowieczeństwo i gościnność okazywaną Ukraińcom zapamiętamy na wiele pokoleń – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. - Osobno chciałbym zwrócić uwagę na mającą daleko idące skutki decyzję Rzeczypospolitej Polski o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard. Pomogliście nam zburzyć kolejny mur. Teraz tworzymy koalicję czołgów na rzecz wsparcia Ukrainy, do której dołączyły już dziesiątki odpowiedzialnych i proaktywnych państw – dodaje szef ukraińskiej dyplomacji.