Redakcja Polska

USA: Arkadiusz Mularczyk zapoznał przedstawicieli ONZ z raportem na temat strat wojennych Polski

03.02.2023 11:26
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk zapoznał przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych z raportem na temat strat wojennych Polski podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Wcześniej rozmawiał na ten temat w amerykańskim Kongresie oraz Departamencie Stanu.
Audio
  • Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk zapoznał przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych z raportem na temat strat wojennych Polski podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
USA. Wiceminister Arkadiusz Mularczyk podczas rozmowy z korespondentem Polskiego Radia Markiem Wałkuskim
USA. Wiceminister Arkadiusz Mularczyk podczas rozmowy z korespondentem Polskiego Radia Markiem WałkuskimFoto: PolskieRadio24.pl

W wywiadzie dla Polskiego Radia Mularczyk powiedział, że jego rozmówcy przyjęli raport z dużym zainteresowaniem. Zaznaczył, że celem jego wizyty jest budowanie świadomości elit Kongresu, administracji i ONZ na temat tego jak wielką krzywdę Niemcy wyrządziły Polsce podczas II wojny światowej i że nigdy tego nie zrekompensowali. - Traktuję to jako pierwszy etap mojej aktywności w USA i ONZ. Przede wszystkim trzeba było postawić ten temat na agendzie międzynarodowej i udało się to osiągnąć - ocenił wiceminister. Arkadiusz Mularczyk dodał, że wielu jego rozmówców było zaskoczonych, że Niemcy nigdy nie wypłaciły Polsce odszkodowań wojennych. - Myślę, że jest pole do współpracy w amerykańskim Kongresie, ponieważ tu przywiązanie do prawa własności, wolności i praworządności jest bardzo duże - powiedział.

Arkadiusz Mularczyk przyznał, że podczas rozmów w Departamencie Stanu Amerykanie zwracali uwagę na potrzebę zachowania jedności Zachodu i NATO w obliczu wojny na Ukrainie. - Podkreślałem jasno, że jesteśmy za jednością NATO i wspieramy Ukrainę ale są też sprawy historyczne, które muszą zostać rozwiązane - mówił wiceminister. Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że po zapoznaniu się z raportem o stratach wojennych Polski amerykańska administracja wykaże większe zrozumienie dla działań polskiego rządu.

Wiceminister powiedział, że liczy na wsparcie Polonii, która może w sprawie reparacji wywrzeć presję na amerykańskich polityków. Właśnie z przedstawicielami Polonii Mularczyk spotkał się wczoraj konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku. Spotkania te ma kontynuować w Chicago, które będzie ostatnim punktem jego wizyty w USA.

IAR/dad

O polskich stratach wojennych na arenie międzynarodowej. Wiceszef MSZ z wizytą w USA

31.01.2023 12:00
Od wizyty w waszyngtońskim Muzeum Ofiar Komunizmu sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Program podróży wiceministra obejmuje spotkania z przedstawicielami amerykańskiej administracji i Kongresu, a jeden z tematów rozmów to sprawa odszkodowań wojennych od Niemiec.

Pomimo zakończenia manewrów Rosja nie wycofała z Białorusi swoich helikopterów i samolotów

03.02.2023 09:21
Po zakończeniu wspólnych taktycznych ćwiczeń lotniczych z Białorusią Rosja nie wycofała swoich helikopterów i samolotów na stałe lądowiska, co może oznaczać, że postanowiła wzmocnić swoją stałą obecność lotniczą na Białorusi - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Sportowcy z Rosji i Białorusi wystąpią na igrzyskach? Jabłoński: powinniśmy zbojkotować olimpiadę

03.02.2023 10:31
Powinniśmy zbojkotować Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku, jeśli zostaną do nich dopuszczeni sportowcy z Rosji i Białorusi - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Zapowiedział, że będzie namawiał do takiej decyzji Polski Komitet Olimpijski.