Redakcja Polska

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec razem. Oddali hołd ofiarom powstania w getcie

19.04.2023 17:45
Prezydenci, biorący udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, po przemówieniach udali się wspólnie pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie. Tam prezydent Andrzej Duda, prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier i prezydent Izraela Isaak Herzog złożyli kwiaty.
Audio
  • Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec oddali hołd ofiarom powstania w getcie. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Po wystąpieniach okolicznościowych prezydenci Polski, Izraela i Niemiec złożyli kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.
Po wystąpieniach okolicznościowych prezydenci Polski, Izraela i Niemiec złożyli kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.Jakub Szymczuk/KPRP

W środę w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera, prezydenta Izraela Isaaka Herzoga, premiera Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli środowisk żydowskich odbywają się główne uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim.

Po wystąpieniach okolicznościowych prezydenci Polski, Izraela i Niemiec złożyli kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.


Posłuchaj
00:53 Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec złożyli kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. (IAR).mp3 Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec złożyli kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. (IAR)

Największy akt sprzeciwu wobec Holokaustu

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się "prowadzić bezwolnie na rzeź".

Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym.


Posłuchaj
00:38 12313935_1.mp3 Przed Pomnik Bohaterów Getta przyszli warszawiacy i ludzie z całej Polski, którzy podkreślali, że w takim dniu nie mogło ich tam zabraknąć (IAR)

 

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Dla Niemców symbolicznym aktem "zakończenia misji ostatecznego rozprawienia się z Żydami Warszawy" było wysadzenie w powietrze 16 maja Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie. Walki pojedynczych grup trwały jednak dalej, w maju i czerwcu.

IAR/PAP/dad

"Wokół nas morze ognia". Wystawa upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

18.04.2023 14:41
Wystawa, przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, to pierwsza ekspozycja o powstaniu przedstawiona z perspektywy cywilów.

Rząd przyjął uchwałę w sprawie reparacji. Mularczyk: to odpowiedź na notę dyplomatyczną Niemiec

18.04.2023 14:56
Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszą okupacją niemiecką - poinformowała kancelaria premiera.

Warszawa oddaje hołd Żydom, którzy zginęli w powstaniu w getcie warszawskim

19.04.2023 13:26
Mija właśnie 80 lat od największego żydowskiego zrywu przeciwko niemieckiemu okupantowi w czasie II wojny światowej. Centralne uroczystości odbyły się na placu Bohaterów Getta w stolicy.