Redakcja Polska

Litwa: parlamentarzyści chcą nazwy zmiany Kaliningradu na litewski odpowiednik Królewca

13.05.2023 12:18
Parlamentarzyści na Litwie chcą w języku litewskim zmiany nazwy miasta Kaliningrad na litewski odpowiednik Królewca. Byłoby to odrzuceniem radzieckiej spuścizny oraz gestem solidarności z Polską, która zdecydowała się na podobny krok. Dwoje deputowanych zwróciło się wczoraj w tej sprawie do Państwowej Komisji Języka Litewskiego.
Litewski minister obrony: Kaliningrad nadal stanowi zagrożenie.
Litewski minister obrony: Kaliningrad nadal stanowi zagrożenie.PAP/VALDA KALNINA

Poseł Vilius Semeška i posłanka Paule Kuzmickiene zwrócili uwagę, że nazwa Kaliningrad jest częścią rosyjskiej narracji, która pochodzi jeszcze z czasów końca II wojny światowej. Przypominają, że Królewiec, którego nazwa w języku litewskim to Karaliaučius, został przemianowany na cześć bolszewickiego rewolucjonisty Michaiła Kalinina, gdy ZSRR zajęło byłe niemieckie terytorium. Litewscy deputowani podkreślają, że "czas odrzucić spuściznę sowiecką i okazać solidarność z Polską", która zdecydowała się w języku polskim zmienić nazwę Kaliningrad na Królewiec oraz "zaprzestać używania sztucznych nazw narzuconych przez innych".


Posłuchaj
00:48 12353781_1.mp3 Litwa: parlamentarzyści chcą nazwy zmiany Kaliningradu na litewski odpowiednik Królewca. Materiał Kamila Zalewskiego

 

W opinii Pauli Kuzmickiene, Rosjanie nigdy wcześniej nie mieszkali na tym terytorium, a Moskwa w celu zagwarantowania niezależności regionu zrusyfikowała m.in. tamtejsze nazwy miejscowości. Jej zdaniem Rosja dążyła w ten sposób do tego, by były one zrozumiałe dla kolonizatorów z różnych części ZSRR oraz legitymizowały radziecką władzę w tym regionie.

IAR/dad

Kaliningrad będzie Królewcem. Waldemar Buda: nie chcemy w Polsce rusyfikacji

10.05.2023 11:38
Nie chcemy w Polsce rusyfikacji, dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazywania w naszym języku Kaliningradu na Królewiec - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda. Polska wraca do tradycyjnego nazewnictwa, związanego z polską historią i dziedzictwem kulturowym - wskazało ministerstwo.

MON: obiekt z Białorusi w polskiej przestrzeni powietrznej. To prawdopodobnie balon obserwacyjny

13.05.2023 10:27
Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny - informuje w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina.

Rosjanie wycofują się ze swoich pozycji w Bachmucie. Sukces ukraińskich sił

13.05.2023 11:23
Rozmieszczenie przez Rosję w sektorze Bachmutu niedawno utworzonej formacji, której zarzuca się słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową, podkreśla dotkliwy brak wiarygodnych jednostek bojowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.