Redakcja Polska

Rosjanie wycofują się ze swoich pozycji w Bachmucie. Sukces ukraińskich sił

13.05.2023 11:23
Rozmieszczenie przez Rosję w sektorze Bachmutu niedawno utworzonej formacji, której zarzuca się słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową, podkreśla dotkliwy brak wiarygodnych jednostek bojowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Ukraińscy żołnierze dzięki broni z Zachodu sukcesywnie zmuszają najeźdźcę do wycofywania się ze swoich pozycji
Ukraińscy żołnierze dzięki broni z Zachodu sukcesywnie zmuszają najeźdźcę do wycofywania się ze swoich pozycjiFB/Генеральний штаб ЗСУ

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ciągu ostatnich czterech dni elementy rosyjskiej 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej prawdopodobnie wycofały się w nieuporządkowany sposób ze swoich pozycji na południowej flance operacji w Bachmucie, a siły ukraińskie odzyskały co najmniej kilometr terytorium.

Jak dodano, obszar ten ma pewne znaczenie taktyczne, ponieważ był to rosyjski przyczółek po zachodniej stronie kanału Doniec-Donbas, który wyznacza linię frontu przez część sektora.

72. brygada jest elementem rosyjskiego 3. Korpusu Armijnego, formacji utworzonej jesienią 2022 roku, której zarzuca się słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową. "Jej rozmieszczenie w tak wymagającym i operacyjnie ważnym sektorze podkreśla dotkliwy brak wiarygodnych jednostek bojowych w Rosji" - napisano.IAR/PAP/dad

Szef polskiego MSZ zakończył wizytę w Japonii. Tematem wizyty: współpraca i Ukraina

12.05.2023 16:27
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakończył kilkudniową wizytę w Japonii. Szef polskich dyplomacji rozmawiał w miejscowymi władzami oraz odwiedził Hiroszimę. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.

MON: obiekt z Białorusi w polskiej przestrzeni powietrznej. To prawdopodobnie balon obserwacyjny

13.05.2023 10:27
Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny - informuje w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina.

Wicepremier Mariusz Błaszczak: Kanada jest niezawodnym przyjacielem i sojusznikiem Polski

13.05.2023 11:23
- Polska i Kanada mają długą historię współpracy. Kanada była pierwszym krajem, który wsparł członkostwo Polski do NATO - powiedział wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z minister obrony Anitą Anand.