Redakcja Polska

Rosyjska broń na Białorusi. W obwodzie mińskim zainstalowano system rakietowy S-400

31.05.2023 14:08
Na Białoruś z Rosji przybył najnowocześniejszy przeciwlotniczy kompleks rakietowy S-400. Rozmieszczono go na terenie arsenału armii białoruskiej we wsi Nawakołasawa w pobliżu Stołbców w obwodzie mińskim - powiadomił portal opozycyjny Biełaruski Hajun.
Audio
  • Doktor Adam Eberhardt, Dyrektor Centrum Studiów Strategicznych i wiceprezes Warsaw Enterprise Institute, o potencjalnej przyszłości geopolitycznej Białorusi. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Białoruś: rosyjski przeciwlotniczy kompleks rakietowy S-400 rozmieszczono w obwodzie mińskim
Białoruś: rosyjski przeciwlotniczy kompleks rakietowy S-400 rozmieszczono w obwodzie mińskimShutterstock/Kuleshov Oleg

Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało, że w najbliższym czasie kompleks rozpocznie dyżur bojowy. To jest już drugi rosyjski kompleks S-400 rozmieszczony na terytorium Białorusi.

W zeszłym tygodniu Aleksander Łukaszenko oświadczył, że gwarantuje bezpieczeństwo rosyjskiej broni nuklearnej na Białorusi. Według białoruskich władz w stronę terytorium tego kraju rozpoczęło się przemieszczanie rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. Białoruski przywódca był w Moskwie gościem Euroazjatyckiego Szczytu Ekonomicznego.

Jednocześnie rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu i białoruski minister obrony Wiktar Chrenin podpisali w Mińsku dokumenty dotyczące rozmieszczenia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi.

Podczas podpisania umowy Szojgu zapowiedział, że rosyjskie wojska rozmieszczą tam dodatkowe kontyngenty wojskowe w celu rozbudowy infrastruktury wojskowej, rozszerzenia wspólnych ćwiczeń wojskowych i prowadzenia działań rozpoznawczych w pobliżu granic tzw. państwa związkowego.

 

IAR/dad

Rosja finansowała "proekologiczne" grupy prowadzące lobbujące wydobyciu gazu łupkowego w wielu krajach UE

31.05.2023 09:38
Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie - bezskutecznie - alarmowali w ostatnich kilkunastu latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup ekologicznych organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu.

Kolejne drony spadają na Rosję. Ogromny pożar rafinerii na południu kraju

31.05.2023 11:15
Atak drona spowodował pożar w rafinerii ropy naftowej w Kraju Krasnodarskim. Władze regionu poinformowały, że sytuacja została opanowana - informują brytyjskie media.

GDDKiA zmienia na tablicach drogowych nazwę Kaliningrad na Królewiec

31.05.2023 13:09
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła wymianę tablic drogowych z nazwą Kaliningrad na znaki kierujące do Królewca. W kwietniu przemianowanie zaleciła Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej.