Redakcja Polska

Polska zamknie przejścia graniczne z Białorusią? Wiceszef MSWiA ostrzega

09.08.2023 14:55
Jeżeli Białoruś pozwoli sobie na za dużo i prowokacje reżimu będą zbyt nachalne, reakcja Polski i Litwy będzie wspólna; w razie konieczności zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne z Białorusią, również kolejowe - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
Przejście graniczne w Kuźnicy, które zostało zamknięte po siłowej próbie sforsowania granicy przez ok. 4000 nielegalnych migrantów wspieranych przez białoruskie slużby
Przejście graniczne w Kuźnicy, które zostało zamknięte po siłowej próbie sforsowania granicy przez ok. 4000 nielegalnych migrantów wspieranych przez białoruskie slużbyForum/Michal Kosc

Maciej Wąsik odniósł się do ustaleń po rozmowie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z szefową MSW Litwy Agne Bilotaite dotyczących m.in. mechanizmu, który zostanie zastosowany w przypadku konieczności ewentualnego zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią i izolacji reżimu Łukaszenki.

Na pytanie, czy ten mechanizm zakłada, że Polska i Litwa jednocześnie zamkną całą granicę z Białorusią, wiceminister odparł: "Właśnie tak to ma wyglądać". - Jeżeli Białoruś pozwoli sobie na za dużo, jeżeli te prowokacje będą coraz bardziej nachalne, to musimy wspólnie zareagować - i także dołączy się do tego, mam nadzieję, Łotwa, bo Litwini mają w tym zakresie rozmawiać z Łotyszami - żeby doprowadzić do całkowitej izolacji Białorusi - powiedział wiceszef MSWiA.

Jak zaznaczył, mowa również o zamknięciu przejść kolejowych. - Zdajemy sobie sprawę, że idzie tamtędy duża część handlu, także polskiego. Idzie także handel chiński. Myślę, że Chińczycy będą musieli wysłać Łukaszence odpowiedni sygnał, żeby nie podejmował działań, na których oni ucierpią - podkreślił Maciej Wąsik.

Przejścia na polsko-białoruskiej granicy

Polska na granicy z Białorusią ma obecnie otwarte przejście drogowe w Terespolu, na którym odbywa się ruch osobowy, przejście towarowe w Kukurykach, ale tylko dla przewoźników z państw unijnych, oraz przejścia kolejowe.

Zawieszone jest m.in. przejście graniczne w Kuźnicy. Zostało zamknięte ponad dwa lata temu w związku z presją migracyjną wywołaną działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Po skazaniu przez białoruski sąd działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Polska zawiesiła przejście graniczne w Bobrownikach.

Władze Litwy zapowiedziały w tym tygodniu, że w najbliższym czasie zamknięte zostaną dwa z sześciu przejść granicznych z Białorusią.


PAP/dad


Niemcy przedłużą stacjonowanie Patriotów w Polsce

09.08.2023 11:48
Rząd w Berlinie zaoferował Polsce przedłużenie stacjonowania wyrzutni Patriot w Polsce. Potwierdził to dziś szef niemieckiego MON Boris Pistorius.

Litwa ostrzega obywateli wyjeżdżających na Białoruś: białoruskie służby werbują podróżnych

09.08.2023 12:37
Litwa instaluje na swoich przejściach granicznych z Białorusią specjalne tablice informacyjne. Mają one przypominać, że wyjazd do tego kraju może narażać ich na niebezpieczeństwo oraz próbę werbunku ze strony białoruskich służb bezpieczeństwa. Litwini podróżują na Białoruś nie tylko w celach służbowych, wielu z nich ma tam rodziny.

Polscy żołnierze pojadą do Słowenii usuwać skutki powodzi

09.08.2023 13:01
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przygotowuje się do wysłania do Słowenii żołnierzy. Oddziały inżynieryjne będą wspierać naszych sojuszników w usuwaniu skutków powodzi, która nawiedziła ten kraj.