Redakcja Polska

"Historyczny dokument". Ukraina i Wielka Brytania podpisały umowę ws. bezpieczeństwa

12.01.2024 17:17
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali w piątek w Kijowie porozumienie o współpracy obu państw w sferze bezpieczeństwa. Dokument, który Londyn nazwał "historycznym", formalizuje dotychczasowe i przyszłe wsparcie dla Kijowa.
Audio
  • Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas wizyty zawarto umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Szef brytyjskiego rządu przywiózł też do stolicy Ukrainy obietnicę dużej pomocy wojskowej. O szczegółach - Paweł Buszko (IAR)
Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski
Rishi Sunak i Wołodymyr ZełenskiPAP/EPA/OLEG PETRASYUK

To "bezprecedensowy dokument dotyczący bezpieczeństwa" - podkreślił Zełenski. - Stoimy dzisiaj ramię w ramię, jak przyjaciele i sojusznicy. Jest to sygnałem dla świata, że Ukraina nie jest osamotniona - powiedział ukraiński prezydent.

Posłuchaj
00:49 12756839_1.mp3 Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas wizyty zawarto umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Szef brytyjskiego rządu przywiózł też do stolicy Ukrainy obietnicę dużej pomocy wojskowej. O szczegółach - Paweł Buszko (IAR)

 

Umowa formalizuje wsparcie w sferze bezpieczeństwa, które Ukraina otrzymywała i będzie otrzymywać w przyszłości od Wielkiej Brytanii - podała agencja Interfax-Ukraina. Chodzi m.in. o wymienianie się danymi wywiadowczymi, kwestie cyberbezpieczeństwa, współpracę przemysłu obronnego. Porozumienie nawiązuje do ustaleń krajów G-7, dotyczących udzielenia Ukrainie dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa.

Umowa na 10 lat

Podpisany w piątek dokument będzie obowiązywać przez 10 lat i pozostanie w mocy także wtedy, gdy Ukraina dołączy do NATO - powiedział Zełenski. Prezydent ocenił także, że umowa zawarta z Londynem będzie podstawą do podobnej współpracy z innymi partnerami.

- Historia Europy zmieniła się. To nie jest tylko deklaracja, ale rzeczywistość, która nadejdzie w wyniku brytyjskich gwarancji bezpieczeństwa. Gdyby taki zakres gwarancji osiągnięto po 1991 roku, to agresji rosyjskiej po prostu by nie było - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że Ukraina porozumiała się z Wielką Brytanią w sprawie bezpieczeństwa "we wszystkich sferach: na ziemi, w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni". Jak dodał, umowa dotyczy także kwestii granic, sankcji i odbudowy Ukrainy.

Celem wizyty Sunaka w Kijowie jest potwierdzenie, że Zachód nadal wspiera Ukrainę, broniącą się od blisko dwóch lat przed agresją Rosji. Brytyjski premier zapewnił w oficjalnym komunikacie, że jego kraj będzie stał u boku Ukrainy "w jej najciemniejszych godzinach i w lepszych czasach, które nadejdą".

Największy pakiet pomocy obronnej

Po spotkaniu z Zełenskim Sunak potwierdził zwiększenie pomocy zbrojeniowej dla Kijowa do 2,5 mld funtów w roku fiskalnym 2024/2025. - Wielka Brytania chce dzisiaj ogłosić największy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy od początku wojny, na kwotę 2,5 mld funtów. Oznacza to: więcej bezpieczeństwa, więcej broni przeciwpancernej i rakiet, setki tysięcy nowych pocisków artyleryjskich i szkolenie tysięcy żołnierzy ukraińskich - powiedział szef rządu brytyjskiego.

Z tej kwoty co najmniej 200 mln funtów zostanie przeznaczonych na zamówienie i wyprodukowanie tysiąca dronów dla Ukrainy, w tym maszyn obserwacyjnych, uderzeniowych o dalekim zasięgu i morskich. Tak wielkiego wsparcia w zakresie zaopatrzenia w drony Ukraina nie otrzymała dotąd od żadnego innego kraju. 

PAP/IAR/dad

Betonowe bariery, worki z piaskiem. Rosyjski Biełgorod jak oblężone miasto

12.01.2024 11:15
W rosyjskim Biełgorodzie lokalna administracja obłożyła przystanki autobusowe betonowymi blokami i workami z piaskiem. Położone niedaleko granicy z Ukrainą miasto jest od dwóch tygodni regularnie ostrzeliwane przez ukraińską armię. To odwet Kijowa za rosyjskie ataki.

W 2023 roku ponad 6 tysięcy osób na Białorusi ucierpiało z powodu represji politycznych

12.01.2024 12:30
Na Białorusi ponad 6 tysięcy osób, w tym do dwóch tysięcy kobiet, ucierpiało z powodu represji politycznych w 2023 roku - podało białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". W całym kraju odbyło się około czterech i pół tysiąca procesów politycznych, przeważnie w Mińsku, Grodnie i Homlu. Liczby mogą być wyższe, ponieważ władze nie podają informacji o wyrokach wydanych za zamkniętymi drzwiami. Opozycjoniści zostali skazani na pozbawienie wolności i prace przymusowe, a także ukarani grzywną.

Minister Radosław Sikorski wziął udział na Litwie w spotkaniu ekspertów "Snow Meeting"

12.01.2024 14:43
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na Litwie wziął udział w nieformalnym spotkaniu ekspertów "Snow Meeting". Rozmawiał też z szefem litewskiej dyplomacji Gabrieliusem Landsbergisem.

Spotkanie szefa polskiej dyplomacji z delegacją Senatu USA. Wśród tematów - wsparcie dla Ukrainy

12.01.2024 16:37
Współpraca polsko-amerykańska, aktualna sytuacja związana z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie i wsparcie dla Kijowa, a także bezpieczeństwo w Europie - były wśród tematów piątkowego spotkania szefa MSZ Radosława Sikorskiego z senatorami USA Christopherem Coonsem i Michaelem Roundsem.