Redakcja Polska

Szefowie dyplomacji Polski i UE: należy zatrzymać eksport amunicji z Europy do państw trzecich

06.02.2024 16:38
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska musi wstrzymać eksport amunicji do państw trzecich, aby zapewnić większą pomoc Ukrainie w tym zakresie.
Audio
  • Szefowie dyplomacji Polski i UE: należy zatrzymać eksport amunicji z Europy do państw trzecich. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Josep Borrell spotkał się z Radosławem Sikorskim w Warszawie, po drodze do Kijowa. Szef polskiej dyplomacji zapewnił, że trwają prace nad uszczelnieniem systemu sankcyjnego
Josep Borrell spotkał się z Radosławem Sikorskim w Warszawie, po drodze do Kijowa. Szef polskiej dyplomacji zapewnił, że trwają prace nad uszczelnieniem systemu sankcyjnegoPAP/Tomasz Gzell

W poniedziałek w Warszawie podkreślił, że decyzje w tej sprawie państwa członkowskie muszą podjąć indywidualnie.

"Dzisiejszym problemem nie jest brak zdolności europejskiego przemysłu do produkcji amunicji" - powiedział Josep Borrell.

Jak dodał, Unia Europejska jest w stanie produkować, a istotna część naszej produkcji jest eksportowana do krajów trzecich.

"Zatem najlepszym, najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie dostaw amunicji na Ukrainę jest zaprzestanie eksportu do krajów trzecich" - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie widzi przeszkód, aby dodatkową amunicję dla Ukrainy kupować także poza rynkiem europejskim.

"Powinniśmy znaleźć sposoby, aby potrzebna Ukrainie amunicja nie wypływała do mniej pilnych miejsc, do klientów w innych częściach świata" - powiedział Radosław Sikorski.

Minister dodał, że "może trzeba te kontrakty jakoś tak pozmieniać czy znaleźć zrozumienie u odbiorców, że Ukraina tego potrzebuję pilniej". "Jeśli chodzi o zakupy na rynkach światowych na rzecz Ukrainy, jeśli o mnie chodzi, im więcej, tym lepiej" - dodał szef polskiej dyplomacji.

Szefowie dyplomacji Polski i Unii Europejskiej odnieśli się w ten sposób do apelu czeskiego ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego, który wezwał do rozszerzenia zakupów finansowanych przez Unię Europejską na produkcję amunicji poza Wspólnotą.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał w Warszawie z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem przed jego wizytą w Kijowie.


IAR/PP

Polscy europosłowie z apelem o niegasnące wspieranie Ukrainy. "Nie możemy się zmęczyć walką ze złem"

06.02.2024 14:22
Z apelem o wspieranie Ukrainy i przestrogą, by nie dochodziło do zmęczenia wojną, wystąpili polscy europosłowie na debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Szef MON: musimy pobudzić przemysł zbrojeniowy w całej Europie

06.02.2024 15:48
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że po ostatnich spotkaniach ministrów z zagranicznymi politykami można odnieść wrażenie, że Europa "przyzwyczaja się" do wojny na Ukrainie. - Tego nie wolno zaakceptować - podkreślił. Ponadto nadmienił, w kontekście wspierania Kijowa, że konieczne jest pobudzenie przemysłu zbrojeniowego w całej Europie.