Redakcja Polska

Szef MON: musimy pobudzić przemysł zbrojeniowy w całej Europie

06.02.2024 15:48
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że po ostatnich spotkaniach ministrów z zagranicznymi politykami można odnieść wrażenie, że Europa "przyzwyczaja się" do wojny na Ukrainie. - Tego nie wolno zaakceptować - podkreślił. Ponadto nadmienił, w kontekście wspierania Kijowa, że konieczne jest pobudzenie przemysłu zbrojeniowego w całej Europie.
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszPAP/Albert Zawada

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił na konferencji po posiedzeniu rządu, że Polska poprawia relacje ze swoimi sąsiadami, by skuteczniej pomagać Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że Europa sama też musi odbudowywać swój potencjał obronny.

- Dla naszej koalicji nie ma ważniejszej sprawy niż bezpieczeństwo Polski. Musimy przygotować wspólne, silne stanowisko na szczyt jubileuszowy NATO, który odbędzie się w lipcu w Waszyngtonie - mówił wicepremier.

Dodał, że na prośbę UE Polska wypełni lukę, która powstała w przygotowaniu jednostek do sił szybkiego rozmieszczenia. - Od czerwca tego roku do połowy przyszłego roku powstała luka. Nie było państwa członkowskiego, które mogłoby wystawić jednostkę gotową do podjęcia takich działań. Podjęliśmy decyzję, że to będzie Polska. Jest duża wdzięczność ze strony KE, że bierzemy na siebie tą odpowiedzialność - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

"Musimy pobudzać całą Europę do działania"

Szef MON kontynuował: - To jest nasza odpowiedzialność, żeby pobudzać całą Europę do jak najsilniejszego działania na rzecz wsparcia walczącej Ukrainy. Nie można zapomnieć o tym, że tam każdego dnia giną ludzie. Nie można trwać tylko i wyłącznie w trybie działań dla spokoju w Europie. Mówię tu szczególnie o przemyśle - to będzie nasze zadanie. Będzie zwołany Komitet do spraw bezpieczeństwa - ważna inicjatywa, którą w przyszłym tygodniu będziemy realizować.

50 mld euro dla Ukrainy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła, że Ukraina otrzyma w przyszłym miesiącu pierwsze pieniądze z pakietu finansowego w wysokości 50 miliardów euro, rozpisanego do 2027 roku. Szefowa KE poinformowała o tym na portalu X i wyraziła zadowolenie z nocnych ustaleń negocjatorów Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów co do szczegółów nowego funduszu pomocowego dla Ukrainy.

"To ważny krok naprzód. Europa dotrzymuje słowa" - napisała von der Leyen.

Posłuchaj
00:32 12800257_1.mp3 Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz: Europa "przyzwyczaja się" do wojny, nie można się na to zgodzić (IAR)

 


IAR/Kancelaria Premiera/PR24/dad

Szwedzi wkrótce mają ogłosić wynik śledztwa w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2

06.02.2024 13:16
Najprawdopodobniej w najbliższym czasie ma zostać ogłoszona decyzja w sprawie szwedzkiego śledztwa na temat sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2. Ogłosił to szwedzki prokurator Mats Ljungqvist.

Mógł szpiegować na rzecz Rosji. Do sądu trafił akt oskarżenia

06.02.2024 13:21
Akt oskarżenia przeciwko Januszowi N. za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu został skierowany do sądu - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Za zrealizowane zadania na rzecz służb Rosji oskarżony brał pieniądze. Przekazał, że śledztwo mazowieckiego pionu PZ Prokuratury Krajowej było prowadzone wspólnie z olsztyńskim wydziałem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Polscy europosłowie z apelem o niegasnące wspieranie Ukrainy. "Nie możemy się zmęczyć walką ze złem"

06.02.2024 14:22
Z apelem o wspieranie Ukrainy i przestrogą, by nie dochodziło do zmęczenia wojną, wystąpili polscy europosłowie na debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Andrzej Duda z wizytą w Kenii. Odwiedził centrum szkolenia strażaków

06.02.2024 14:43
Prezydent Andrzej Duda kończy pobyt w Kenii, gdzie jest od wczoraj. Przed wylotem do kolejnego afrykańskiego kraju - Rwandy - odwiedził między innymi kenijskie centrum szkoleniowe dla strażaków. Działalność tej instytucji wspierają polscy instruktorzy w ramach działań Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.