X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Media: Ukraińcy zaczynają się zastanawiać, jak wrócić do Polski

22.04.2020 14:36
Polska zastanawia się, co zrobić, by ukraińscy migranci zarobkowi wrócili z kraju, a Ukraińcy, którzy wyjechali, zaczynają myśleć o tym, jak wrócić do Polski - pisze ukraińska agencja informacyjna Ukrinform. Ciężko sobie wyobrazić gospodarkę Polski bez pracowników z Ukrainy - dodaje.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.pixabay.com/CC0 Public Domain

Agencja informuje, powołując się na dane ambasady Ukrainy w Warszawie, że w ciągu miesiąca obowiązywania restrykcji związanych z pandemią COVID-19 z Polski na Ukrainę wyjechało ok. 175 tys. Ukraińców. Jak dodaje, w ostatnich dniach ten potok znacznie się zmniejszył i pozostaje w granicach 400-600 osób na dobę. Świadczy to o tym, że polskim władzom udało się zapobiec negatywnemu dla siebie scenariuszowi odpływu ukraińskich migrantów zarobkowych - pisze korespondent Ukrinformu w Warszawie Jurij Banachewycz.

Minął "okres chaosu i niepewności"

Jak zaznacza, "okres chaosu i niepewności" i chęć wyjazdu do domu minęły. Cytuje przy tym wypowiedź Switłany Krysy, kierownika działu konsularnego ambasady Ukrainy w Polsce, która przekazała, że podczas gdy wcześniej ukraińscy pracownicy najbardziej interesowali się tym, jak wyjechać na Ukrainę, to teraz obserwuje się odwrotny trend - pytają o to, jak wrócić do Polski i jak przedłużyć okres pobytu w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego.

W tekście zamieszczonym na portalu we wtorek wieczorem zaznaczono, że Ukraińcy, którzy zostali w Polsce, a według różnych danych można ich liczbę szacować na milion, czekają na "pozytywne sygnały" na polskim rynku pracy i utworzenie przyjaznych warunków życia i pracy w okresie obowiązujących restrykcji.

O wyjeździe do Polski myślą Ukraińcy, którzy niedawno powrócili z Polski do ojczyzny, oraz ci, którzy tradycyjnie przyjeżdżali do Polski do pracy sezonowej - wyjaśnia Banachewycz.

Ukraińcy ważnym elementem gospodarki

"Bez migrantów zarobkowych z zagranicy ciężko sobie wyobrazić gospodarki krajów UE, a gospodarkę Polski - bez pracowników z Ukrainy" - podkreśla.

Według niego obecnie w Polsce rozpoczyna się walka o to, by stworzyć dogodne warunki i uniknąć dalszego odpływu ukraińskich imigrantów zarobkowych z kraju i utworzyć na zamkniętych granicach "szczelinę", która umożliwi sezonowym pracownikom z Ukrainy przyjazd do Polski.

Korespondent zwraca też uwagę na ogłoszone przez polski rząd w związku z pandemią rozwiązania w ramach tarcz antykryzysowych, pozwalające m.in. na przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców będących w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: praca migracja Ukraina

Czy Polska skorzysta na wojnie cenowej na rynku ropy?

22.04.2020 12:06
Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej wykonuje umizgi względem Polski akurat wtedy, gdy ropa Arabii Saudyjskiej wypiera rosyjską. Czy Polska korzysta w ten sposób na wojnie cenowej na rynku ropy – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Polacy w Tajlandii niosą pomoc potrzebującym na Phuket

22.04.2020 12:43
Grupa Polaków zorganizowała zbiórkę pieniędzy na pomoc tajskim rodzinom poszkodowanym w wyniku epidemii koronawirusa i związanego z nim kryzysu, który dotknął wyspę Phuket. Mieszkańcy wyspy żyją głównie z turystyki, a ta - w zawiązku z pandemią - praktycznie zupełnie ustała. Z powodu zamknięcia kraju, dzielnic oraz wszystkich usług na wyspie, tysiące osób straciło swoją pracę i źródło utrzymania.

Ukraina: do 11 maja przedłużono restrykcje związane z pandemią

22.04.2020 14:09
Ukraiński rząd przedłużył do 11 maja wprowadzone wcześniej do 24 kwietnia restrykcje związane z Covid-19. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował też w środę, że Komisja Europejska przeznaczyła 1,2 mld euro na pomoc Ukrainie w związku z pandemią.