Redakcja Polska

Branża hotelarska podsumowuje wakacje. Ekspert: sezon był udany, zwłaszcza na prowincji

01.09.2021 13:00
Polacy w większości zrezygnowali z urlopu za granicą, więc wakacje dla krajowych hoteli poza miastami były udane - ocenił szef Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski. Dodał, że mimo limitu 75 procent, wyjątek dla osób zaszczepionych pozwolił wielu obiektom przyjąć 100 proc. gości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/evrymmnt

Jak powiedział prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, dzięki wdrożeniu dodatkowych rygorystycznych procedur sanitarnych, hotele były właściwie przygotowane do świadczenia usług w czasie pandemii.

- Myślę, że Polacy docenili bezpieczeństwo w krajowych obiektach i w większości nie wyjechali na wypoczynek za granicę, co przełożyło się na wzrost popytu na usługi noclegowe - wskazał.

Dodał, że mimo obowiązującego latem limitu 75-proc. dostępności pokoi, dzięki wyjątkowi przewidzianemu dla osób zaszczepionych, wielu obiektom wypoczynkowym udało się osiągnąć 100 proc. frekwencji.

- Trzeba jednak pamiętać, że wakacje dobiegły końca, więc sezon urlopowy powinien być zastąpiony sezonem biznesowym, związanym z organizacją spotkań, targów i konferencji - zaznaczył.

Nie wszystkie hotele radzą sobie dobrze

Jak wyjaśnił, rynek hotelowy w Polsce nie jest jednorodny i inna sytuacja miała miejsce w hotelach biznesowych, choć tutaj możemy wyróżnić dwie grupy. Te obiekty, które miały atrakcyjną ofertę turystyczną na lipiec i sierpień poradziły sobie i z niższym obłożeniem przetrwały lato.

Według Ireneusza Węgłowskiego, w najgorszej sytuacji wciąż pozostają jednak hotele wyspecjalizowane w obsłudze konferencji i gości zagranicznych.

- Dopóki nie zostaną zniesione ograniczenia w segmencie spotkań i konferencji, w tym ograniczenia pojemności sal konferencyjnych i jednocześnie nie wrócą goście z innych krajów, dopóty obiekty te będą odczuwały problemy - ocenił.

Przypomniał, że z ostatniego badania przeprowadzonego w pierwszej połowie sierpnia wśród hotelarzy wynika, że prognozy zysku są coraz bardziej odległe, a nastroje hotelarzy bardziej pesymistyczne.

- Ponad 88 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2022 r. Powrót przychodów do poziomu z lat 2018-19 w 2023 roku za najbardziej prawdopodobny wskazany został przez połowę hoteli, ponad 1/3 hotelarzy wskazuje rok 2024 i później - podał.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od 2003 roku reprezentuje środowisko biznesu hotelowego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz na forum Unii Europejskiej.


PolskieRadio24.pl/PAP/ho

PGNiG i ERU rozpoczynają wspólną działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Ukrainie

31.08.2021 11:11
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ERU Management Services podpisały umowę zakupu przez polską spółkę pakietu kontrolnego udziałów w ukraińskiej spółce Karpatgazvydobuvannya, będącej wyłącznym właścicielem koncesji Byblivska zlokalizowanej na Zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską.

Polskie organizacje włączają się w pomoc dla Afganistanu

01.09.2021 11:55
Polska Akcja Humanitarna, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Misja Medyczna i Caritas Polska rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Duże zainteresowanie kursami adaptacyjno-językowymi wśród repatriantów

01.09.2021 12:30
Uczestnicy tegorocznych obozów to w większości repatrianci z Kazachstanu, którzy w ciągu ostatnich miesięcy zamieszkali - na zaproszenie gmin - w różnych miastach Polski.