X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pakiet antyinflacyjny. Spaść mają ceny gazu, energii, paliwa i ciepła

30.11.2021 17:36
Rząd przyjął projekty ustaw wchodzących w skład tarczy antyinflacyjnej. Przewidują one między innymi obniżenie opodatkowania gazu ziemnego, energii elektrycznej i paliw. Zostanie też wprowadzony dodatek osłonowy dla rodzin. Rozwiązania mają przyczynić się do spadku cen i zmniejszenia wydatków Polaków.
Audio
  • Rząd przyjął część rozwiązań z pakietu antyinflacyjnego. Obniżone zostaną ceny gazu, energii elektrycznej, paliwa i ciepła. Materiał Sylwii Białek (IAR)
Dodatek osłonowy to od 400 do 1150 zł wsparcia dla gospodarstwa domowego z przeznaczeniem m. in. na produkty spożywcze i koszty energii.
Dodatek osłonowy to od 400 do 1150 zł wsparcia dla gospodarstwa domowego z przeznaczeniem m. in. na produkty spożywcze i koszty energii.Kancelaria Premiera/Twitter

Premier Mateusz Morawiecki powiedział po posiedzeniu rządu, że rozwiązania te poprawią sytuację materialną obywateli. Tarcza przewiduje bowiem wprowadzenie dodatku osłonowego dla rodzin, wynikającego z podnoszonych przez producentów cen. - Dodatek osłonowy będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie on w kwotach od 400 zł do nawet 1100 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego - tłumaczył na konferencji prasowej szef rządu.

Mateusz Morawiecki powiedział, że obniżona zostanie również akcyza na paliwo. Do maja przyszłego roku nie będzie naliczana opłata emisyjna, a paliwa nie będą objęte podatkiem handlowym. Według prognoz, rozwiązania dotyczące paliw będą skutkowały obniżką około 20-25 groszy na litrze.

Stawka VAT na gaz ziemny ma zostać obniżona z 23 do 8 procent. Na pierwszy kwartał nowego roku zostanie zniesiona akcyza na energię elektryczną. Rząd obniży też na pierwsze trzy miesiące nowego roku VAT na ciepło systemowe z 23 do 8 procent.

Podczas konferencji premier mówił, że do wzrostu cen przyczyniają się wysokie ceny gazu rosyjskiego narzucanego przez władze Rosji, co przekłada się na wysokie ceny nawozów, a te skutkują wzrostem cen produktów. Dodał, że wpływ na inflację mają także podnoszone koszty energii elektrycznej wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Według Mateusza Morawieckiego, zmiany trendu i malejącej inflacji możemy się spodziewać na wiosnę.

Część rozwiązań tarczy antyinflacyjnej zostanie przyjęta na drodze rozporządzeń, niektóre trafią pod obrady Sejmu w formie nowych ustaw.

IAR/dad

"Nord Stream 2 to pogłębienie uzależnienia od rosyjskiego gazu". Jacek Sasin o inwestycji Gazpromu

30.11.2021 12:41
Budowa Nord Stream 2 jest tylko pogłębieniem uzależnienia od gazu rosyjskiego; jako Polska konsekwentnie się sprzeciwialiśmy i sprzeciwiamy tej inwestycji - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

NATO ostrzega Rosję przed eskalacją napięcia na Ukrainie

30.11.2021 16:55
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oraz amerykański sekretarz Antony Blinken stanu oświadczyli, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainie będzie mieć dla Moskwy poważne konsekwencje. Sprawa jest jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Rydze.