X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosyjska gra gazem. Stanisław Żaryn: energetyka narzędziem agresji Kremla

02.12.2021 14:15
Rosja w swoich działaniach prowadzonych przeciwko Europie, w szczególności Europie Środkowo-Wschodniej, od lat wykorzystuje różnorodne narzędzia, często trudne do zidentyfikowania i na pierwszy rzut oka niemające nic wspólnego z agresją jednego państwa wobec drugiego - pisze Stanisław Żaryn na łamach portalu TVP.Info. Jak zaznacza rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, dopiero spojrzenie z dystansu i przyjęcie szerszej perspektywy pozwala dostrzec realne zagrożenia wynikające z celów i agresywnej natury rosyjskiego oddziaływania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/BalkansCat

Jak tłumaczy Stanisław Żaryn, jednym z takich obszarów, w których można zaobserwować szczególnie silną – choć nie zawsze oczywistą, wrogą aktywność Rosji, jest energetyka. Obecnie najmocniej odczuwa to Ukraina. Obok działań militarnych, wymierzonych w suwerenność i integralność terytorialną tego kraju, Rosja stosuje mechanizmy presji gospodarczej, by skłonić Kijów do podporządkowania się jej oczekiwaniom, czyli przede wszystkim do powrotu Ukrainy do rosyjskiej strefy wpływów i rezygnacji z integracji ze strukturami europejskimi i transatlantyckimi. Kreml, skupiając się na działaniach związanych z energetyką, od lat szantażuje władze w Kijowie zamknięciem dostaw gazu lub utrudnianiem przesyłu tego surowca na Zachód - dodaje Żaryn

Ograniczenie roli Ukrainy jako państwa tranzytowego

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zauważa, że Rosja nieustająco dąży do ograniczenia roli Ukrainy jako państwa tranzytowego dla dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Robi to rozbudowując jednocześnie alternatywne gazociągi, z których już funkcjonują Nord Stream (przez Morze Bałtyckie do Niemiec) i Turk Stream (przez Morze Czarne do Turcji). Budowa takich gazociągów umożliwia powolne odcinanie dostaw przez Ukrainę, ale i na Ukrainę. Ostatnie kroki podejmowane przez Rosję wyglądają właśnie na próbę wytworzenia realnego kryzysu energetycznego na Ukrainie, czemu mają służyć rosyjskie starania zmierzające do odcięcia tego kraju od różnych źródeł dostaw surowców energetycznych.

Stanisław Żaryn zauważa, że poważnym zagrożeniem dla ukraińskiego systemu elektroenergetycznego jest chociażby wstrzymanie przez Rosję od 1 listopada br. dostaw węgla oraz faktyczne zablokowanie możliwości importu tego surowca z Kazachstanu - zaznacza Stanisław Żaryn. Ukraina planuje wprawdzie zakup surowca m.in. z RPA, Polski i USA, ale może to nie wystarczyć do pokrycia deficytu w okresie zimowego szczytu zapotrzebowania. Równocześnie rosyjski koncern energetyczny Inter RAO (posiadający monopol na eksport energii elektrycznej) anulował aukcję na dostawy energii elektrycznej na Ukrainę. Kijów posiłkuje się jeszcze dostawami energii z Białorusi, ale nie ma gwarancji, że będą one stabilne i wystarczające ze względu na ograniczenia techniczne istniejących połączeń transgranicznych, a także uwarunkowania polityczne. W efekcie Ukraina musi liczyć się z koniecznością wprowadzenia ograniczeń w dostawach energii elektrycznej dla przemysłu.

Presja Kremla na Zachód

Jak prognozuje Stanisław Żaryn, problemy z pokryciem zapotrzebowania na energię elektryczną w sezonie zimowym mogą opóźnić starania Ukrainy na rzecz przyłączenia się do europejskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej ENTSO-E.

Na sytuację Ukrainy negatywnie wpływa również rosyjska presja na kraje Europy Zachodniej. Poprzez ograniczenie dostaw gazu dotychczasowymi drogami Moskwa próbuje wymusić na państwach UE szybką zgodę na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, który umożliwi całkowitą rezygnację z przesyłu gazu przez Ukrainę. Ten scenariusz budzi i musi budzić poważne obawy nie tylko w Kijowie.

W powiązaniu z opisanymi powyżej problemami z dostępem do innych surowców oznaczać to może poważny kryzys energetyczny na Ukrainie - konkluduje Żaryn.


Cały tekst dostępny jest pod tym adresem.

Jan Dziedziczak nie ma wątpliwości: działalność polskich organizacji na Białorusi jest paraliżowana

02.12.2021 11:13
Działalność zdecydowanej większości polskich organizacji na Białorusi jest sparaliżowana. Niektórym udaje się jeszcze funkcjonować - powiedział czwartkowemu "Naszemu Dziennikowi" pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.

Na Węgrzech upamiętnią polskiego prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego

02.12.2021 12:40
W środę 8 grudnia w mieście Veszprem na Węgrzech zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona zmarłemu tragicznie polskiemu prezydentowi profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu. Tablica została ufundowana wspólnie przez kancelarię prezydenta RP, samorząd Veszprem, ambasadę RP na Węgrzech i samorząd narodowości polskiej Veszprem.

Media na Ukrainie: z separatystycznych republik w Donbasie masowo wyjeżdżają mieszkańcy

02.12.2021 13:25
Mieszkańcy samozwańczych republik w Donbasie na wschodzie Ukrainy masowo wyjeżdżają w obawie przed eskalacją konfliktu i w związku z problemami finansowymi - podają w czwartek ukraińskie media, powołując się na jedną z organizacji pozarządowych.