X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska i Katar zwiększą wymianę handlową

05.12.2021 16:39
Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem. Zapowiedział to w trakcie wizyty w stolicy tego państwa, Dosze, prezydent Andrzej Duda. 
Audio
  • Polska i Katar zwiększą wymianę handlową. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Andrzej Duda w Katarze
Andrzej Duda w KatarzeJakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas otwarcia II Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego. Andrzej Duda przekazał, że w trakcie rozmowy z emirem Tamimem al-Thanim ustalono, iż oba kraje zwiększą wymianę handlową i zniwelują deficyt towarowy głównie po polskiej stronie. Prezydent podkreślił, że nasz kraj ma wiele do zaoferowania Katarowi.

Według prezydenta możemy rozwijać współprace w różnorodnych dziedzinach takich, jak lotnictwo, szkolnictwo czy finanse. Duży potencjał leży także po stronie polskiego rolnictwa, które opiera się na produkcji dobrych jakościowo produktów i technologii produkcji rozwijanej i doskonalonej od lat.


Przy Kancelarii Prezydent oraz przy ośrodku władzy katarskiego przywódcy powstanie komitet sterujący, który opracuje plan działania ekonomicznego. Efektem końcowym pracy tego zespołu ma być zwiększenie wymiany handlowej między Polską a Katarem do miliarda dolarów rocznie.

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum biznesowym mówił też o inicjatywie Trójmorza i potencjale gospodarczym tego forum. Andrzej Duda przypomniał, że kraje tworzące inicjatywę według prognoz Komisji Europejskiej osiągną w tym roku wzrost tempa wzrostu PKB o ponad 5 procent, a w 2022 o kolejne 4,4 procent. "Katar poprzez dostawy skroplonego gazu do Polski i Chorwacji także przyczynia się do celów inicjatywy."- mówił Andrzej Duda. I dodał, że nasz kraj jest gotowy do wykorzystania gazoportu na LNG do celów zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Na znaczenie wymiany handlowej z Polską zwrócił też uwagę wiceprezes Katarskiej Izby Gospodarczej Rashid Hamad Al-Athba. Przypomniał, że pierwsze poważne rozmowy dotyczące współpracy ekonomicznej odbyły się w czasie wizyty emira w Polsce w 2017 roku. - Forum gospodarcze towarzyszyło tamtej wizycie. To była wizyta przełomowa, bardzo dobrze przyjęta przez przedstawicieli biznesu obu państw. Teraz spotykamy się w Dosze i to jest dowód na to, że warto było wtedy zacząć rozwijać naszą współpracę gospodarczą - mówił katarski biznesmen.

W polsko-katarskim forum biznesowym brali udział zarówno przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, jak i właściciele firm komercyjnych, które są obecne na rynkach krajów znad Zatoki Perskiej. Wśród gości forum była również prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka. W rozmowie z IAR powiedziała, że w trakcie forum jej firma pokazała prezentację, która miała pokazać, jak wygląda teraz wymiana handlowa z Katarem i jak mogłaby wyglądać w przyszłości. Wczoraj prezes Daszyńska-Muzyczka spotkała się z szefem katarskiego banku, z którym rozmawiała o możliwości rozwijania współpracy strategicznej.

Obecnie z Katarem współpracuje prawie tysiąc polskich firm. Większość naszej działalności biznesowej to przedsięwzięcia z sektora hi-tech, energetyki oraz usług bankowych i medycznych.

Polska w 2009 roku podpisała w Katarem umowę na dostawy skroplonego gazu. Pierwsze tankowce z LNG dotarły do gazoportu w Świnoujściu w 2015 roku. Rok temu ten port przyjął setną dostawę tego surowca.


PAP/IAR/dad

Sytuacja wokół Ukrainy tematem rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z prezydentami B9

10.12.2021 09:06
Rozmowa prezydenta USA z Władimirem Putinem oraz sytuacja wokół Ukrainy była tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydentów państw wschodniej flanki NATO z prezydentem Joe Bidenem - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Porwanie samolotu Ryanair było zaplanowaną operacją służb białoruskich

10.12.2021 12:48
Porwanie samolotu Ryanair było zaplanowaną operacją białoruskich służb specjalnych, która miała na celu zatrzymanie przeciwnika politycznego reżimu Aleksandra Łukaszenki Ramana Pratasiewicza - poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Kraje bałtyckie odczuwają zagrożenie ze strony Rosji

10.12.2021 13:53
Nie tylko Ukraina, ale też kraje bałtyckie odczuwają bezpośrednie zagrożenie ze strony Rosji - oświadczył w piątek prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Jak powiedział, słowa te przekazał prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi.