Redakcja Polska

Dziewięciu na dziesięciu Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną

14.02.2022 11:41
Dziewięciu na dziesięciu Polaków deklaruje, że oszczędza energię elektryczną - wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Do oszczędzania prądu skłaniają Polaków przede wszystkim koszty, które wskazało 84% ankietowanych. Ważna jest też troska o środowisko naturalne - taką odpowiedź wskazało 80% badanych.
Prąd będzie droższy, choć rząd zapowiada rekompensaty za podwyżki.
Prąd będzie droższy, choć rząd zapowiada rekompensaty za podwyżki.Pixabay

Z raportu wynika poza tym, że 82% respondentów deklaruje, że przywiązuje dużą wagę do oszczędzania energii elektrycznej.

Niemal połowa (47%) badanych zdecydowanie określa siebie jako osoby oszczędzające energię elektryczną. Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej najczęściej deklarowane przez osoby biorące udział w badaniu to używanie żarówek energooszczędnych (92% deklaracji), wyłączanie światła przy opuszczaniu pomieszczenia (89%), niewkładanie do lodówki ciepłego jedzenia (81%) i uruchamianie pralki, gdy jest pełna (80%). 81% respondentów deklaruje, że podczas kupowania nowego urządzenia zwraca baczną uwagę na jego klasę energetyczną.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-5 stycznia 2022 roku na próbie 1000 respondentów.


IAR/dad

Mer Kijowa Witalij Kliczko: jesteśmy przygotowani na najgorsze, świat musi nas wspierać

13.02.2022 13:25
Na dzień przed wizytą kanclerza Olafa Scholza na Ukrainie mer Kijowa, Witalij Kliczko, zaapelował do Niemiec i świata o wsparcie dla Ukrainy."Na Ukrainie jesteśmy przygotowani na najgorsze, świat musi nas teraz wesprzeć!” - powiedział w niedzielę w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag”.

Mateusz Morawiecki o sytuacji na Ukrainie: chcąc pokoju, trzeba się szykować na wojnę

14.02.2022 09:04
Wszyscy mamy nadzieję na rozwiązania pokojowe, ale wiemy, że chcąc pokoju, trzeba się szykować na wojnę. Im lepiej Polska i wschodnia flanka NATO, ale też Ukraina, będą uzbrojone, tym mniejszy będzie apetyt Kremla – ocenił w wywiadzie dla "Sieci” premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze nie podjęto decyzji o ewakuacji polskich dyplomatów z Ukrainy

14.02.2022 10:03
Na razie nie podjęto decyzji o ewakuacji polskich dyplomatów z Ukrainy, taka decyzja zapadnie dopiero wtedy, gdy będzie niezbędna - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że w przypadku ataku Rosji na ten kraj "demokratyczna wspólnota międzynarodowa" odpowie ostrymi sankcjami.