X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wielka Brytania uderza w rosyjskich oligarchów. Likwiduje system złotych wiz dających inwestorom prawo pobytu

17.02.2022 18:41
Wielka Brytania zlikwiduje system tzw. złotych wiz umożliwiających zagranicznym inwestorom uzyskanie stałego prawa pobytu, z czego korzysta wielu rosyjskich oligarchów - podały brytyjskie media. Według stacji Sky News, może to nastąpić już w tym tygodniu.
Jak podały brytyjskie media, wkrótce może zostać ogłoszone zamknięcie programu złotych wiz.
Jak podały brytyjskie media, wkrótce może zostać ogłoszone zamknięcie programu złotych wiz.shutterstock.com/Leonid Andronov

Program ten został wprowadzony w 2008 roku, aby zachęcić zamożnych ludzi spoza Unii Europejskiej do inwestowania w Wielkiej Brytanii. Wiza inwestorska, często nazywana "złotą wizą", umożliwia pobyt osobom, które zainwestowały w Wielkiej Brytanii minimum 2 mln funtów, a także pozwala ich rodzinom na dołączenie do nich.

Posiadacze tych wiz mogą następnie ubiegać się o stały pobyt w Wielkiej Brytanii, w tempie zależnym od tego, ile zainwestowali. W przypadku inwestycji o wartości 2 mln funtów wniosek o stały pobyt można złożyć po pięciu latach, jeśli inwestycja wynosi przynajmniej 5 mln funtów, można to zrobić po trzech latach, a przy inwestycji 10 mln funtów - już po dwóch latach. W przeciwieństwie do innych kategorii wiz, nie ma minimalnego czasu, jaki posiadacze wizy muszą spędzać w Wielkiej Brytanii, aby zachować swój status, chociaż wygasa on po dwóch latach nieobecności.

Ponieważ już wcześniej pojawiały się podejrzenia, że program jest wykorzystywany do nadużyć, w tym do prania brudnych pieniędzy, dwukrotnie - w 2015 i 2019 roku - jego warunki były zaostrzane, m.in. poprzez ściślejsze kontrole tego, w jaki sposób inwestorzy zdobyli majątek, a od pewnego czasu poddawany był dalszemu przeglądowi. Na zagrożenia związane z programem wskazano m.in. w 2020 roku w raporcie parlamentarnej komisji wywiadu i bezpieczeństwa na temat rosyjskich wpływów w Wielkiej Brytanii.

Jak podały w czwartek brytyjskie media, minister spraw wewnętrznych Priti Patel ma ogłosić zamknięcie programu albo w przyszłym tygodniu, albo jeszcze w tym. "Istnieją obawy o bezpieczeństwo dotyczące tej ścieżki wizowej i od pewnego czasu rozważaliśmy jej zamknięcie. Minister spraw wewnętrznych jest bardzo świadoma skutków prania brudnych pieniędzy w Wielkiej Brytanii i dlatego naciska na jej zamknięcie. Legalni wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o przyjazd do Wielkiej Brytanii innymi drogami" - mówi cytowane przez Sky News źródło rządowe.

Jak zaznacza ta stacja, większość z osób, które uzyskały tą drogą prawo pobytu w Wielkiej Brytanii pochodzi z Rosji i Chin. Według danych brytyjskiego MSW, do końca marca 2020 roku wizy inwestorskie otrzymało 2581 obywateli Rosji.

W związku z sytuacją wokół Ukrainy brytyjski rząd w zeszłym tygodniu opublikował nowe przepisy dające możliwość nałożenia sankcji nie tylko na bezpośrednio odpowiedzialnych za agresję na ten kraj, ale również na osoby i przedsiębiorstwa mające związki ze strategicznymi interesami Rosji.


PAP/ho


Tajemniczy most na Prypeci tuż przy granicy z Ukrainą. Nowe alarmujące zdjęcia satelitarne

17.02.2022 13:02
Firma Maxar przedstawiła zdjęcia satelitarne mostu na Prypeci, który znajduje się po białoruskiej stronie zaledwie sześć kilometrów od granicy z Ukrainą. Eksperci alarmują, że ta konstrukcja może mieć kluczowe znaczenie w kontekście ewentualnej rosyjskiej inwazji.

Zbigniew Rau w Interfaksie: naszym obowiązkiem jest utrzymanie kontaktów na wszystkich poziomach

17.02.2022 13:26
W tej trudnej sytuacji politycznej naszym obowiązkiem pozostaje pielęgnowanie kontaktów na wszystkich poziomach - powiedział minister spraw zagranicznych Polski i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax przy okazji swojej wizyty w Moskwie. Rau poruszył również temat dostaw broni dla Ukrainy i dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

Szef NATO Jens Stoltenberg: jest obawa, że Rosja szuka pretekstu do inwazji na Ukrainę

17.02.2022 14:14
Obawiamy się, że Rosja szuka pretekstu, by uderzyć na Ukrainę - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Zwrócił również uwagę, że na terytorium Ukrainy działa "wielu oficerów rosyjskiego wywiadu", których zadaniem jest prowadzenie operacji "pod obcą banderą" i tworzenie pretekstów do interwencji.