Redakcja Polska

Abramsy w Polsce. Szef MON podpisał umowę na dostawę 250 czołgów

05.04.2022 17:01
Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska. - To bardzo ważny dzień w historii polsko-amerykańskiej współpracy; wzmacnianie Wojska Polskiego jest zadaniem, które konsekwentnie polskie władze realizują, żeby odstraszyć agresora - powiedział we wtorek szef MON.
Audio
  • Umowa na zakup amerykańskich czołgów Abrams podpisana. Dokumenty w imieniu Polski podpisał‚ minister obrony Mariusz Błaszczak, a w imieniu rządu USA ambasador tego kraju w Polsce Mark Brzezinski. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
  • 250 nowoczesnych amerykańskich czołgów M1A2 Abrams trafi do polskiej armii. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski i minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak, podczas uroczystości podpisania umowy na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski i minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak, podczas uroczystości podpisania umowy na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska PolskiegoPAP/Rafał Guz

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że do Polski trafią amerykańskie czołgi Abrams w najnowocześniejszej wersji, jakiej nie ma żaden inny sojusznik USA. W tym roku do Polski trafi 28 czołgów Abrams. Będą one sukcesywnie docierały do naszego kraju do 2026 roku.

- To bardzo ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej, to też bardzo ważny dzień, jeśli chodzi o historię Wojska Polskiego - powiedział Błaszczak po uroczystym podpisaniu umowy w obecności ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. - Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że w stosunkowo krótkim czasie decyzja, która została podjęta przez polski rząd, zmaterializowała się w postaci dziś podpisanej umowy - oświadczył, a szczególne podziękowanie skierował do sekretarza obrony USA Lloyda Austina.

Celem Abramsów odstraszanie ewentualnego agresora

Szef MON ocenił, że jest to bardzo ważne wzmocnienie Wojska Polskiego. Zapowiedział, że czołgi trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej. - Zadaniem tych czołgów i konsekwencją tego, że polskie władze wzmacniają Wojsko Polskie jest odstraszanie ewentualnego agresora. Wszyscy mamy świadomość tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wzmacnianie Wojska Polskiego jest zadaniem, które konsekwentnie polskie władze realizują, żeby odstraszyć agresora - powiedział Błaszczak.

Przekazał, że podpisana we wtorek umowa opiewa na 4 mld 740 mln dolarów.

Czołgi trzeciej generacji

Polska kupi 250 czołgów w najnowszej wersji SEPv3. Sprzęt ten jest określany przez ekspertów jako czołgi trzeciej generacji.

Czołgi współpracują z innym rodzajem uzbrojenia, są sieciocentryczne i mają łączność zarówno ze śmigłowcami uderzeniowymi jak i myśliwcami F-35, które również zamówiliśmy od Amerykanów.

Umowa na zakup Abramsów opiewa na ponad 24 miliardy złotych. W tej sumie zawiera się też pakiet logistyczny oraz szkoleniowy, a także kupno amunicji do czołgów i symulatorów treningowych. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji nowych czołgów. 

Posłuchaj
00:23 11669804_1.mp3 Błaszczak: do Polski trafią czołgi Abrams w najnowocześniejszej wersji (IAR)

IAR/PAP/dad

Wywiad Ukrainy: rosyjska brygada odpowiedzialna za masakrę w Buczy, wróci na Ukrainę

05.04.2022 13:15
Według ukraińskiego wywiadu wojskowego rosyjska 64. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych, wchodząca w skład 35. Armii, odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy, znów będzie skierowana na Ukrainę, bez rotacji jej żołnierzy.

Prorosyjska parada w Berlinie. Ambasador Ukrainy: jak mogliście pozwolić na tę paradę hańby?

05.04.2022 14:10
Masakra w Buczy wstrząsnęła światem. Ale w Berlinie przez miasto przejechała kolumna z powiewającymi flagami radzieckimi, odegrano hymn rosyjski. "Na miłość boską, jak mogliście pozwolić na tę paradę hańby w środku Berlina?" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy Andrij Melnyk do burmistrz Franziski Giffey.

Szefowa Komisji Europejskiej ogłasza kolejne propozycje sankcji wobec Rosji

05.04.2022 15:18
Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji. Ostateczną decyzję podejmą państw członkowskie, a wymagana jest jednomyślność. Jutro piątym pakietem sankcyjnym zajmą się ambasadorowie unijnych krajów.