Redakcja Polska

Gigantyczne straty Rosji po nowym pakiecie sankcji. Nawet 22 mld dolarów rocznie

31.05.2022 16:00
Rosja mocno odczuje każde ograniczenie w eksporcie ropy - informuje agencja Bloomberg. Dziennikarze agencji wyliczyli, że straty rosyjskiego budżetu mogą wynieść 22 mld dolarów rocznie. "Dzisiaj znowu solidarność i jedność w Unii Europejskiej zatriumfowały" - tak premier Mateusz Morawiecki skomentował porozumienie w sprawie szóstego pakietu sankcji i embarga na import ropy z Rosji.
Państwa Unii Europejskiej uzgodniły szósty pakiet sankcji wobec Rosji.
Państwa Unii Europejskiej uzgodniły szósty pakiet sankcji wobec Rosji.shutterstock/P.V.R.Murty

Bloomberg napisał, że wstrzymanie dostaw ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Polski i Niemiec pozbawi Moskwę 12 mld dolarów rocznie. Kolejne 10 mld dolarów Rosja straci w związku z zakazem eksportu ropy drogą morską.

Szósty pakiet sankcji

Bloomberg zwraca uwagę, że rosyjskie koncerny naftowe nie odrobią tych strat na rynkach azjatyckich, gdzie rosyjska ropa jest sprzedawana z dużą zniżką, wynoszącą około 34 dolarów za baryłkę.

Państwa Unii Europejskiej uzgodniły szósty pakiet sankcji wobec Rosji, w którym między innymi przewidziano embargo na import rosyjskiej ropy i morski transport tego paliwa.
Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli uzgodnili, że dostawy zostaną wstrzymane do końca roku.


Posłuchaj
00:33 Unijne embargo na ropę pozbawi Rosję 22 miliardów dolarów rocznie.mp3 Unijne embargo na ropę pozbawi Rosję 22 miliardów dolarów rocznie (IAR)

Odcięcie źródła finansowania

Wstępnie ustalono, że restrykcjami zostanie objęta ropa sprowadzana tankowcami, natomiast wyłączone spod embarga zostaną ropociągi.

- To natychmiast pokrywa ponad 2/3 importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania jej machiny wojennej - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.


PR24.pl/IAR/dad

Podatek od dostaw rosyjskiej ropy w UE? Obajtek: to pozwoli zachować równowagę rynkową i uczciwą konkurencję

04.04.2022 07:24
- Grupa Orlen jest gotowa do zaprzestania importu rosyjskiej ropy, ale nałożenie podatku na niechciany surowiec pozwoliłoby zachować równowagę rynkową i uczciwą konkurencję - przekonuje prezes Orlenu Daniel Obajtek w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Mateusz Morawiecki w Sky News: "Chcielibyśmy, by Putin został odsunięty od władzy"

31.05.2022 12:35
Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek brytyjskiej stacji Sky News, że chcielibyśmy, aby rosyjski prezydent Władimir Putin został odsunięty od władzy, ale jeśli Ukraina przetrwa jako suwerenne państwo, będzie to już naszym zwycięstwem.

"To konieczność". Prezydent Andrzej Duda o kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji

31.05.2022 14:13
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że uzgodniony szósty pakiet sankcji wobec Rosji jest koniecznością. Zaznaczył, że Unia Europejska nie ma innych narzędzi oddziaływania, które mogłyby wymusić na Kremlu zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie.