Redakcja Polska

Unijni ministrowie finansów zatwierdzili polski Krajowy Plan Odbudowy

17.06.2022 16:12
Jest zgoda w Unii Europejskiej na polski Krajowy Plan Odbudowy - potwierdził unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. Decyzję podjęli ministrowie finansów krajów członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że wszystkie kraje były za z wyjątkiem Holandii, która wstrzymała się od głosu. - To bardzo dobra wiadomość - tak minister finansów Magdalena Rzeczkowska skomentowała przyjęcie polskiego KPO.
Jest zgoda unijnych ministrów finansów na polski KPO
Jest zgoda unijnych ministrów finansów na polski KPOsymbiot/shutterstock

 - Zapewni wzmocnienie jeszcze polskiej gospodarki, konkurencyjności, miejsc pracy, rozwój, uczyni naszą gospodarkę silniejszą, bardziej odporną na kryzysy. Przede wszystkim te główny elementy to transformacja cyfrowa, transformacja zielona, klimatyczna, energetyczna i też te elementy polskiego KPO były bardzo dobrze przyjęte przez państwa członkowskie i podkreślano właśnie te szczególnie istotne elementy transformacji klimatycznej, energetycznej, transformacji cyfrowej - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro, z czego 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, reszta to niskooprocentowane pożyczki. By mogła się rozpocząć wypłata pieniędzy każdy kraj musi spełnić określone kryteria. W przypadku pierwszej transzy dla Polski są to zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Komisja szacuje, że jeśli warunki zostaną spełnione, to Polska mogłaby zacząć otrzymywać pieniądze przed końcem roku.

IAR/dad

Ukraińskie media: wizyta europejskich przywódców w Kijowie była bardzo potrzebna

17.06.2022 08:32
Wizyta w Kijowie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premiera Włoch Mario Draghiego i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa była Ukrainie bardzo potrzebna - europejscy przywódcy poparli jej kandydaturę do UE i wyrazili gotowość do dalszego przekazywania jej uzbrojenia - oceniają ukraińskie media. Zauważają, że podczas wizyty przywódców dwukrotnie rozlegał się alarmy przeciwlotnicze, w tym raz podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Ukraińcy zniszczyli rosyjski okręt na Morzu Czarnym. Jest wideo

17.06.2022 11:41
Ukraińscy wojskowi trafili w holownik Wasilij Biech należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – powiadomiła w piątek rano Marynarka Wojenna Ukrainy. Okręt miał przewozić amunicję i wojskowych na okupowaną Wyspę Węży.

Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii

17.06.2022 13:28
Szefowa Komisji Europejskiej potwierdziła, że jest pozytywna opinia w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Ursula von der Leyen poinformowała, że komisarze zwrócili się też do państw członkowskich, aby Ukraina otrzymała perspektywę europejską.