Redakcja Polska

Bankructwo Rosji? Po raz pierwszy od ponad 100 lat Moskwa nie spłaciła długu zagranicznego

27.06.2022 15:53
Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.
Moskwa nie spłaciła swoich zagranicznych zobowiązań.
Moskwa nie spłaciła swoich zagranicznych zobowiązań.Shutterstock

W niedzielę upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. Rosja miała dokonać płatności 27 maja, ale nie zrobiła tego. Następnie wprowadzono 30-dniowy okres karencji, który w niedzielę dobiegł końca.

Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie przynosi rezultaty - pisze agencja Bloomberg. "Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka" - skomentował Bloomberg.

Sankcje Zachodu

W odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę USA i UE zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączyły Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Minister finansów Rosji ogłosił wcześniej, że Moskwa "wypełniła wszystkie swoje zobowiązania" dotyczące dwóch euroobligacji denominowanych w dolarach "w całości", dokonując płatności w odpowiednim czasie. Podkreślił, że Federacja Rosyjska dokonała płatności odsetek we własnej walucie - rublach - do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego, starając się uniknąć niewypłacalności państwa.

Po raz ostatni Rosja nie spłacała długu w 1998 roku, ale dotyczyło to długu krajowego.

PAP/ho

Rośnie presja na Komisję Europejską w sprawie pieniędzy dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy

27.06.2022 09:11
Rośnie presja na Komisję Europejską w sprawie nowych, dodatkowych pieniędzy dla krajów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Od początku wojny do Unii uciekło ponad 6 milionów osób, z czego do Polski ponad 4 miliony 300 tysięcy.

Niemcy i Bruksela ulegają Rosji. Chcą zaprosić Władimira Putina

27.06.2022 11:58
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu weźmie udział rosyjski dyktator Władimir Putin.

Agent GRU Andrij Derkacz i jego „znajomości” w Polsce

27.06.2022 14:00
Poseł Rady Najwyższej Andrij Derkacz otrzymywał co kilka miesięcy od GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej) 3-4 miliony dolarów na prowadzenie działań dywersyjnych na Ukrainie.