Redakcja Polska

Raport: w rosyjskiej broni przeważają mikroczipy zachodniej produkcji

09.08.2022 15:31
Większość mikroczipów znajdujących się w broni, jakiej Rosja używa przeciwko Ukrainie, jest produkcji zagranicznej, głównie amerykańskiej - wynika z raportu brytyjskiego instytutu badań nad obronnością RUSI.
Na zdjęciu z 31.07.2022 Wystawa Fragmenty Rosji w mieście Dniepr. Wystawa pokazuje pozostałości rakiet wystrzelonych przez Rosjan w obwodzie dniepropietrowskim, ich drony, mundury i amunicję.
Na zdjęciu z 31.07.2022 Wystawa „Fragmenty Rosji” w mieście Dniepr. Wystawa pokazuje pozostałości rakiet wystrzelonych przez Rosjan w obwodzie dniepropietrowskim, ich drony, mundury i amunicję.PAP/Vladyslav Karpovych

Ośrodek analityczny w partnerstwie z agencją Reutera zidentyfikował co najmniej 450 unikalnych komponentów mikroelektronicznych w rosyjskich systemach obronnych, które zostały wyprodukowane przez firmy z siedzibami w USA, Europe i Azji Wschodniej.

"Przewaga komponentów wyprodukowanych za granicą w tych systemach pokazuje, że rosyjska machina wojenna jest w dużym stopniu uzależniona od importu wyrafinowanej mikroelektroniki (...). Dzieje się tak pomimo nieustannych starań rosyjskich władz o zastąpienie importu, we wszystkich aspektach gospodarki, w tym w sektorze wojskowym, materiałami wyprodukowanymi w kraju, w celu oparcia się międzynarodowym sankcjom" - skomentowano w raporcie.

Ponad 300 z 450 elementów pochodziło z USA

Spośród 450 elementów odkrytych przez RUSI w rosyjskich systemach wojskowych, 317 zostało wyprodukowanych przez amerykańskie firmy. W sprzęcie analizowanym przez zespół badawczy wykryto również komponenty pochodzące z Japonii, Tajwanu, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Chin, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i innych krajów.

Producenci mikroelektroniki poinformowali, że przestrzegają sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę i wstrzymali eksport swoich towarów do Rosji. Po przeanalizowaniu prawie miliona dostaw mikroelektroniki do Rosji w latach 2017-2022, RUSI dowiedział się, że niektóre z zachodnich komponentów były produkowane lub dostarczane przez kraje trzecie. Głównym eksporterem mikroelektroniki do Rosji okazały się Chiny. W czołówce znalazły się także Malezja i Tajlandia.

Nielegalne pozyskiwanie układow

Badacze RUSI podkreślili, że możliwość, iż część komponentów oznaczonych logami dobrze znanych zachodnich i azjatyckich marek to podróbki, nie może zostać zignorowana. "Jednak Rosja, a wcześniej Związek Radziecki, ma długą historię nielegalnego pozyskiwania zachodniej technologii w celu jej integracji z systemami wojskowymi, łącznie z operacjami często angażującymi rosyjskie służby wywiadowcze i służby bezpieczeństwa" - przekazano w raporcie.

Jak zauważono, rosyjska inwazja na Ukrainę "nie przebiegła zgodnie z planem", a rosyjskie wojsko wykorzystuje obecnie duże liczby broni i sprzętu w zamian za niewielkie zyski. Moskwa, zdaniem badaczy, może być zmuszona do zaprojektowania lub produkcji mniej wydajnych zamienników dla sprzętu wojskowego lub podjąć działania mające na celu uniknięcie sankcji w celu zdobycia niezbędnych komponentów.

Autorzy raportu wyrazili nadzieję, że zrozumienie, w jaki sposób Moskwa obchodzi sankcje w celu importowania niezwykle ważnych technologii, pomoże społeczności międzynarodowej wspólnie przeciwdziałać temu procederowi.


PAP/dad

Wystawa "Biało-czerwono-biały". "Niepodległa Białoruś jest polską racją stanu"

09.08.2022 12:44
Na ogrodzeniu Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie można już oglądać wystawę „Biało - czerwono- biały”, otwartą w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi. To wystawa, która jest pokłosiem międzynarodowego konkursu na plakat nawiązujący do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian i walki z reżimem Aleksandra Łukaszenki.

Zełenski żąda jeszcze większych sankcji wobec Rosji. "Powinni żyć zamknięci we własnym świecie"

09.08.2022 14:00
Kraje zachodnie powinny nałożyć zakaz podróżowania na wszystkich obywateli Rosji, aby powstrzymać aneksję ukraińskich terytoriów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wieczorem wywiadzie dla "Washington Post".

Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś - zapewnia Mark Brzeziński

09.08.2022 15:04
Stany Zjednoczone wspierają wolną i demokratyczną Białoruś i stają po stronie tych, którzy domagają się poszanowania praw człowieka w obliczu brutalnych represji na Białorusi, w tym uwięzionej dziennikarki Iryny Słaunikawej - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.