Redakcja Polska

Europa importuje rekordowe ilości rosyjskiego LNG. Niepokojące doniesienia "FT"

29.11.2022 11:41
"Financial Times" informuje, że Europa importuje rekordowe ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego. Zdaniem dziennika, świadczy to o tym, że region nie całkowicie uniezależnił się od rosyjskich zasobów energetycznych, mimo że przepływ przez rurociągi prawie ustał.
Financial Times: Europa importuje rekordowe ilości rosyjskiego LNG
"Financial Times": Europa importuje rekordowe ilości rosyjskiego LNGShutterstock/Aerial-motion

Import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego, zwykle transportowanego dużymi tankowcami, wzrósł o ponad 40 proc. między styczniem a październikiem tego roku w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Wskazuje to na trudności Europy w rezygnacji z gazu z Moskwy, pomimo prób Brukseli odchodzenia od rosyjskich węglowodorów. W tym okresie rosyjski LNG stanowił 16 proc. europejskiego importu morskiego.

"Chociaż łączna objętość (17,8 miliarda metrów sześciennych) stanowiła ułamek z 62,1 miliarda metrów sześciennych gazu przepływającego gazociągami w tym czasie, to jednak pozostawia Europę zależną od rosyjskich surowców energetycznych" - pisze "FT".

"Pewnego dnia Putin może się obudzić i powiedzieć: „przestaniemy wysyłać LNG do Europy”, zmuszając region do kupowania na jeszcze droższym rynku" - stwierdziła naukowiec z Center for Global Studia na Uniwersytecie Columbia Anne-Sophie Corbo.

Dodała, że ​​Rosja mogłaby również skierować ładunki do krajów z niedoborem LNG, takich jak Bangladesz i Pakistan - po niskich cenach, aby uzyskać przewagę polityczną i wywrzeć presję na Europejczyków.

Ze względu na jego znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego niektórych krajów europejskich Bruksela nie zastosowała sankcji wobec rosyjskiego gazu. Z kolei Kreml to wykorzystał, stopniowo zmniejszając przepływ rurociągami po inwazji na Ukrainę, podnosząc ceny i pogłębiając kryzys kosztów życia na kontynencie.

 

IAR/PAP/dad

Konfiskata majątku za łamanie sankcji wobec Rosji. KE pracuje nad przepisami

29.11.2022 09:44
Komisja Europejska ma w najbliższych dniach przedstawić projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób, które naruszają unijne sankcje. Kraje członkowskie zdecydowały już, że łamanie restrykcji będzie dodane do listy unijnego wykazu przestępstw. To ma kluczowe znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy Unia nakłada na Rosję restrykcje za agresję na Ukrainę.

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

29.11.2022 11:23
Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

Czesi chcą odłączenia rosyjskich budynków od prądu i wody. "Dajmy posmakować im ich własnej zupy"

29.11.2022 13:14
Czesi napisali petycję, by przerwać dostawy wody i prądu oraz wyłączyć ogrzewanie we wszystkich budynkach w Pradze należących do Rosji - donosi portal TVP.Info. To odpowiedź na masowe ataki rakietowe na Ukrainę, które pozbawiają mieszkańców tych dóbr. Współtwórcą zbiórki podpisów jest czeska inicjatywa "Broń dla Ukrainy".