Redakcja Polska

Konfiskata majątku za łamanie sankcji wobec Rosji. KE pracuje nad przepisami

29.11.2022 09:44
Komisja Europejska ma w najbliższych dniach przedstawić projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób, które naruszają unijne sankcje. Kraje członkowskie zdecydowały już, że łamanie restrykcji będzie dodane do listy unijnego wykazu przestępstw. To ma kluczowe znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy Unia nakłada na Rosję restrykcje za agresję na Ukrainę.
Audio
  • Wkrótce projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób naruszających sankcje. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Komisja Europejska ma przedstawić projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób, które naruszają unijne sankcje
Komisja Europejska ma przedstawić projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób, które naruszają unijne sankcjesymbiot/shutterstock

Unijne kraje przyjęły do tej pory osiem pakietów sankcyjnych wymierzonych w rosyjską gospodarkę, by utrudnić Kremlowi prowadzenie wojny na Ukrainie. Dodanie działań łamiących restrykcje do listy europrzestępstw ma zapewnić, że wdrażanie sankcji będzie skuteczne i jednakowe w całej Unii, bo obecnie sytuacja różni się w zależności od kraju, jeśli chodzi o definiowanie naruszenia sankcji i wymierzone kary.

Posłuchaj
00:49 snake.mp3 Wkrótce projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób naruszających sankcje. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Polska od marca apeluje, by konfiskować wszystkie zamrożone w ramach unijnych sankcje majątki rosyjskich oligarchów i przekazać pieniądze Ukrainie.

- Jest źródło, które po prostu powinno być wykorzystywane. Konieczna jest w tej chwili decyzja polityczna, aby to zrobić - mówił w Brukseli wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po posiedzeniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za pomoc rozwojową, którzy zdecydowali się wpisać łamanie sankcji do europejskiego wykazu przestępstw.


IAR/dad

Paweł Jabłoński w Brukseli apeluje o zwiększenie pomocy dla Ukrainy i konfiskatę rosyjskich majątków

28.11.2022 13:44
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaapelował w Brukseli o zwiększenie finansowej pomocy dla Ukrainy. Podkreśla, że pieniądze na ten cel powinny pochodzić ze skonfiskowanych rosyjskich majątków.

Wojna na Ukrainie. Rosjanie wywieźli w głąb Rosji 12 tysięcy dzieci

28.11.2022 14:49
Przeszło 12 tysięcy ukraińskich dzieci zostało wywiezionych do Rosji. Takie dane podał portal internetowy "Dzieci wojny", prowadzony przez ukraiński rząd.

Pół Kijowa nie ma prądu. Ukraina testuje import energii z Rumunii

28.11.2022 16:40
Połowa Kijowian nie ma prądu. To efekt rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę. Ostatni taki ostrzał miał miejsce w zeszłą środę. Jego skutki odczuwane są w ukraińskiej stolicy do dziś. Władze zapowiadają, że przerwy w dostawach energii elektrycznej potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Jednocześnie Ukraińcy próbują dywersyfikować dostawy prądu. Państwowa spółka "Energetyczna Kompania Ukrainy" zrealizowała pierwszy testowy import prądu z Rumunii.