Redakcja Polska

"Zadanie zrealizowane". Baltic Pipe uzyskał pełną przepustowość

30.11.2022 17:37
Gazociąg Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie.
Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość
Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowośćShutterstock/Nicole Mess

- Baltic Pipe od 30 listopada osiąga pełną przepustowość. Dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 mld m sześciennych gazu w skali roku, co pokrywa ponad 60 proc. rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec - powiedział cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

- Od stycznia br. zwiększyliśmy przepustowość terminala LNG w Świnoujściu. W tym roku uruchomiliśmy również gazociągi na Litwę i Słowację. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że zadanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, postawione przed Gaz-System-em, zostało zrealizowane – dodał.


Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października br., ale funkcjonował w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej. Obecnie gazociągi i tłocznia Baltic Pipe w Danii uzyskały docelowe parametry techniczne i mogą przesyłać 10 mld m sześciennych rocznie począwszy od 30 listopada 2022.

Polsko-duński projekt

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system działał tylko z częściową mocą.

W pierwszych dniach eksploatacji gazociąg nie przesyłał jeszcze do Polski gazu z szelfu norweskiego. Do 1 października br. nie skończono wszystkich testów rozbudowanego terminala Nybro, do którego będzie trafiał gaz z norweskich złóż. Dlatego do Polski na razie tłoczony był gaz duński. 1 listopada br. w miejscowości Nybro w zachodniej Danii oddano do użytku terminal odbiorczy Baltic Pipe. Dzięki inwestycji norweski gaz zaczął stopniowo płynąć do Polski w ilości 61 989 806 KWh na dobę (około 6 mln m sześc. na dobę) według danych platformy SWI z 24 listopada br.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim i kupiony u innych producentów.


IAR/PAP/dad

Mesko dostarczy zestawy rakietowe Piorun do Norwegii

30.11.2022 11:14
Norweskie Siły Zbrojne będą wyposażone w systemy rakietowe Piorun produkowane przez spółkę Mesko ze Skarżyska–Kamiennej, będącą częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej; umowa w tej sprawie została podpisana we wtorek w Oslo - poinformowała spółka w komunikacie.

USA i Unia Europejska pomogą Ukrainie odbudować energetykę. Projekt koordynuje Polak

30.11.2022 14:30
Zachód zapewni Ukrainie sprzęt niezbędny do przetrwania zimy po serii ataków rakietowych Rosji mających odebrać Ukraińcom energię i ciepło pomimo ich sukcesów na froncie. Pomoc jest koordynowana przez Wspólnotę Energetyczną pod wodzą Polaka - zauważa serwis biznesalert.pl.

Trudną sytuację w Donbasie mogłaby przełamać zachodnia precyzyjna artyleria

30.11.2022 13:55
Na kilku odcinkach frontu w Donbasie panuje trudna sytuacja. Rosjanie, mimo swoich strat, wciąż atakują tam pozycje ukraińskiej armii. Ukraińscy eksperci wojskowi wskazują, że pokrzyżować szyki Rosjan może tam zachodnia dalekosiężna precyzyjna artyleria.