Redakcja Polska

Budapeszt blokuje środki pomocowe dla Ukrainy. Węgry i UE szachują się w sporze o KPO

06.12.2022 12:55
Węgry nie zgodziły się dziś na pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro. Ministrowie finansów unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli nie mogli więc zaakceptować finansowego wsparcia, bo wymagana jest jednomyślność.
Audio
  • Narada ministrów finansów ws. pomocy dla Ukrainy i funduszy dla Węgier. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Węgry i UE szachują się wzajemnie. Budapeszt liczy na środki z KPO za poparcie pakietu dla Ukrainy
Węgry i UE szachują się wzajemnie. Budapeszt liczy na środki z KPO za poparcie pakietu dla UkrainyAlexandros Michailidis/shutterstock

Proponowany pakiet wsparcia dla Ukrainy to 18 mld euro tanich pożyczek. Wymaga on poparcia wszystkich krajów, a jedynym, który nie chciał się zgodzić były Węgry.  Oczekują one z kolei, że państwa zatwierdzą Krajowy Plan Odbudowy w wysokości 5 mld 800 mln euro. Jeżeli nie będzie akceptacji do końca tego roku Węgry stracą 70 proc. tej sumy.


Posłuchaj
00:52 12085517_1.mp3 Narada ministrów finansów ws. pomocy dla Ukrainy i funduszy dla Węgier. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Ministrowie finansów mają dzisiaj też ocenić rekomendacje komisji dotyczącą zablokowania 7,5 mld euro z unijnego budżetu. Budapeszt przyjmował przepisy zgodnie z zaleceniami Brukseli, by do zawieszenia nie doszło, ale komisja uznała je za niewystarczające. Węgry argumentują, że jeszcze w tym miesiącu przyjmą wszystkie zaległe projekty. W sprawie czas na decyzje unijne kraje mają czas do 19 grudnia.

Węgry wykorzystują sprawę Ukrainy

Warto tutaj podkreślić, że Unia Europejska i Węgry szachują się wzajemnie - stawką pomoc finansowa dla Ukrainy oraz sankcje wobec Rosji. Władze w Budapeszcie wykorzystują te kwestie, by otrzymać unijne fundusze. Dyplomaci z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka są podzieleni w ocenach, czy w najbliższych dniach dojdzie do porozumienia.

Wspomniana planowana pomoc dla Ukrainy w przyszłym roku to 18 miliardów euro. Mają to być tanie pożyczki na preferencyjnych warunkach, wypłacane co miesiąc, średnio 1,5 miliarda euro, które pozwolą na pokrycie najpilniejszych potrzeb. Dla zatwierdzenia propozycji Komisji Europejskiej potrzebna jest jednomyślność wszystkich państw. Jedynym krajem, który zgłosił wątpliwości są Węgry.

Zgoda Węgier jest potrzebna także dla przyjęcia nowych sankcji wobec Rosji i niektórzy unijni dyplomaci spodziewają się problemów. Nieoficjalnie wiadomo, że władze w Budapeszcie chcą w wymusić zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy przez unijne stolice. 

Węgry chcą też, by unijne kraje odrzuciły rekomendację Komisji dotyczącą zablokowania 7,5 miliarda euro z unijnego budżetu.

- To jest ulica dwukierunkowa, jeśli Węgry będą blokować pomoc Ukrainie i sankcje wobec Rosji, to stracą te fundusze - mówi brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. Inny dodaje, że Węgry są w bardzo trudnej sytuacji finansowej i potrzebują tych pieniędzy dlatego nie powinny szantażować pozostałych krajów i grozić wetem.


IAR/PR24/dad

Arkadiusz Mularczyk dla dpa: sprawa reparacji ma dla Polski fundamentalne znaczenie; to kwestia godności

06.12.2022 12:05
Sprawa reparacji ma dla Polski fundamentalne znaczenie. To nie jest tylko kwestia polityczna, to kwestia godności Polski - powiedział agencji dpa Arkadiusz Mularczyk, wiceminister MSZ i Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, podczas swojej pierwszej wizyty w Berlinie.

Caritas Polska: program Rodzina Rodzinie ratunkiem przed zimą i głodem na Ukrainie

06.12.2022 12:35
Wielka bieda, głód i chłód. Tak w skrócie wygląda sytuacja mieszkańców Ukrainy, przed którymi najtrudniejszy czas, czyli zima - zwraca uwagę Caritas Polska. Pomoc z zewnątrz to dla wielu rodzin kwestia życia i śmierci. Nadzieję niesie im program Rodzina Rodzinie, realizowany od października tego roku przez Caritas Polska we współpracy z Caritas-Spes.