Redakcja Polska

Polska gospodarka zakończyła 2022 rok większa o 4,9 procent

30.01.2023 13:36
Polska gospodarka zakończyła 2022 rok większa o 4,9 procent - wynika z wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Audio
  • Polska gospodarka zakończyła 2022 rok większa o 4,9 procent. Materiał Michała Fedusio [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział, że w dużej mierze był to efekt wzrostu zapasów w przedsiębiorstwach. - Solidnie rosły też wydatki konsumpcyjne, jednak głównie na dobra pierwszej potrzeby - podkreślił.

Jego zdaniem, nadchodzące kwartały przyniosą zdecydowanie słabsze wyniki, a dołek spowolnienia prawdopodobnie przypadnie na pierwszy kwartał - wzrost PKB może spaść w tym okresie poniżej 0,5 procent. Natomiast w kolejnych dwóch kwartałach będzie zbliżony do 1 proc.

W opinii Jakuba Rybackiego, wzrost gospodarczy zacznie przyspieszać pod koniec czwartego kwartału.

W 2022 roku liczba ludności Polski spadła o 141 tysięcy w stosunku do poprzedniego roku. Wyniosła 37 milionów 767 tysięcy osób - powiedział prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.

"Spadek utrzymuje się niemal nieprzerwanie od 2012 roku, a zwiększenie umieralności wywołane pandemią wyraźnie spotęgowało negatywne tendencje" - podkreślił.

Dodał, że na zmianę liczby ludności wpływa przede wszystkim przyrost naturalny. W 2022 roku odnotowano najmniej urodzeń w całym okresie powojennym. Szacuje się, że ich liczba wyniosła 305 tysięcy, czyli 27 tysięcy mniej niż w poprzednim roku.
Przyrost naturalny od 2013 roku przyrost naturalny pozostaje ujemny.

Liczba zgonów wyniosła 448 tysięcy. Była niższa niż w poprzednim roku o 72 tysiące.

IAR/dad

Przewodnicząca KE: nie może być powrotu w energetycznym uzależnieniu do Rosji

29.01.2023 09:00
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.

Szynkowski vel Sęk: budżet bez pieniędzy z KPO się nie zawali, ale te środki nam się należą

30.01.2023 09:27
- Budżet bez pieniędzy z KPO się nie zawali, ale byłoby wielką niefrasobliwością i brakiem odpowiedzialności niesięganie w kryzysie po tanie środki, które nam się należą - mówi minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk w najnowszym wydaniu tygodnika "Do Rzeczy".

"Stalin by za to rozstrzelał". Tylko w styczniu Rosjanie stracili na Ukrainie 60 tys. żołnierzy

30.01.2023 12:47
Kończący się styczeń był dla Rosji najgorszym miesiącem inwazji na Ukrainę, jeśli chodzi o liczbę zabitych i rannych żołnierzy; od początku 2023 roku zginęło ponad 20 tys. najeźdźców, a łącznie z rannymi i wziętymi do niewoli straty wroga wynoszą około 60 tys. - ocenił w poniedziałek ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.