Redakcja Polska

Przewodnicząca KE: nie może być powrotu w energetycznym uzależnieniu do Rosji

29.01.2023 09:00
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.
Ursula von der Layen.
Ursula von der Layen.Twitter/KE

- To jest zadanie pokoleniowe, któremu musimy sprostać - mówiła Ursula von der Leyen, cytowana przez agencję DPA.

- Szef Kremla Władimir Putin nie docenił zarówno oporu i odwagi Ukraińców, jak i spójności Europejczyków. Putin spodziewał się, że może nas szantażować naszą zależnością od ropy, węgla i gazu z Rosji - powiedziała von der Leyen na spotkaniu partii CDU Nadrenii Północnej-Westfalii w Duesseldorfie.

Dzięki dostawom energii z wielu innych krajów do Niemiec ta kalkulacja się nie sprawdziła

Uprzemysłowiony kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia ma wszelkie warunki, aby wyjść silniejszym z tej transformacji w czyste technologie - powiedziała von der Leyen. Walka ze zmianami klimatycznymi nie powinna jednak odbywać się kosztem gospodarki - podkreśliła polityk CDU.

PR24/PAP/ho

Petr Pavel wybrany nowym prezydentem Czech. Są wyniki wyborów

28.01.2023 17:04
Emerytowany generał, były szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel zostanie nowym prezydentem Czech. Według wstępnych wyników głosowania, pokonał w drugiej turze byłego premiera Andreja Babiša.

Międzynarodowa agencja Standard&Poors obniżyła po dziesięciu latach rating Węgier

28.01.2023 17:11
Tydzień temu rating kredytowy dla węgierskiej gospodarki obniżyła również agencja Fitch, z tym że analitycy tej firmy negatywnie ocenili perspektywę na najbliższe kilka lat

Rosjanie aresztowali kolejnych kilkudziesięciu Tatarów krymskich

29.01.2023 09:27
Zarzucają im wspieranie działalności dywersyjnej na rzecz Ukrainy. Przewodniczący miejscowego Medżlisu Refat Czubarow poinformował, że seria aresztowań rozpoczęła się tydzień temu.

Premier Izraela zapowiada zdecydowany odwet po ataku na synagogę

29.01.2023 09:33
W trakcie piątkowej zginęło 7 osób. Izrael zdecydował o wysłaniu większej liczby żołnierzy na okupowany Zachodni Brzeg.