Redakcja Polska

Porozumienie ws. zakupu amunicji dla Ukrainy. Müller: Polska będzie beneficjentem tego projektu

21.03.2023 12:55
- Jesteśmy beneficjentem tego projektu jako jeden z większych producentów amunicji, dlatego przystąpimy do tej procedury - zapowiedział przystąpienie do porozumienia ws. zakupu amunicji dla Ukrainy rzecznik rządu Piotr Müller. Jednocześnie ujawnił, że obecnie - w sprawie tego programu - w Polsce trwa procedura wewnętrzna.
Rzecznik rządu: Polska przystąpi do porozumienia ws. wspólnego zakupu amunicji
Rzecznik rządu: Polska przystąpi do porozumienia ws. wspólnego zakupu amunicjiBumble Dee

Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiało się tego dnia w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów.

Müller był pytany w TVP 1 o doniesienia, że Polska nie podpisała tego porozumienia. - Przed chwilą jeszcze rozmawiałem z naszym ambasadorem przy UE. Obecnie trwa nasza wewnętrzna, krajowa procedura, jeżeli chodzi o wydanie zgody na ten dokument. Jesteśmy beneficjentem tego projektu jako jeden z większych producentów amunicji, dlatego oczywiście przystąpimy do tej procedury - oświadczył rzecznik rządu.

Polskie spółki zrealizują zamówienia

Podkreślił, że zamówienia amunicji w dużej części będą realizowane na terenie Polski. - Ustalenia dotyczą poszczególnych spółek. Tak więc w kwestii zdolności produkcyjnych muszą się wypowiedzieć same spółki - powiedział Piotr Müller, kontynuując, że w Polsce jest kilka dużych zakładów, które w poprzednich latach były istotne w kontekście zaopatrywania w amunicję polskiej armii.

Rzecznik rządu zaznaczył, że duże zapotrzebowanie na amunicję jest jednym z większych problemów na frontach na Ukrainie.

Dodał, że Polska liczy, iż nasze zakłady zbrojeniowe odegrają istotną rolę przy realizacji porozumienia.


PAP/dad

"Wojna potrafi uczynić z księgowej snajperkę". Julia Pajewska "Tajra" o walce o niepodległość Ukrainy

21.03.2023 08:49
Nigdy nie wiesz, czego wojna będzie od ciebie wymagać i jak cię zmieni. Może się okazać, że księgowa może stac się świetnym snajperem - powiedziała Julia Pajewska ps. "Tajra", słynna ukraińska ratowniczka medyczna i wolontariuszka. To ona pomogła w Mariupolu setkom rannych i dokumentowała sytuację w atakowanym mieście.

Memoriał na celowniku Kremla. Rewizje i postępowanie ws. "rehabilitacji nazizmu"

21.03.2023 10:11
W mieszkaniach pracowników Stowarzyszenia Memoriał doszło do przeszukań. Wiadomo, że funkcjonariusze przyszli m.in. do przewodniczącego stowarzyszenia Jana Raczyńskiego i jego zastępcy, historyka Nikity Pietrowa. Memoriał to zlikwidowana przez rosyjskie władze organizacja uhonorowana w 2022 roku Pokojową Nagrodą Nobla.

Media w Niemczech: premier Morawiecki w Heidelbergu podkreślał siłę państw narodowych jako filarów UE

21.03.2023 12:21
Podczas wykładu w Niemczech polski premier Mateusz Morawiecki odwołał się do siły państw narodowych jako niezbędnych filarów Unii Europejskiej. Podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Heidelbergu mówił o "historycznym punkcie zwrotnym" dla Europy - pisze portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" .