Redakcja Polska

Memoriał na celowniku Kremla. Rewizje i postępowanie ws. "rehabilitacji nazizmu"

21.03.2023 10:11
W mieszkaniach pracowników Stowarzyszenia Memoriał doszło do przeszukań. Wiadomo, że funkcjonariusze przyszli m.in. do przewodniczącego stowarzyszenia Jana Raczyńskiego i jego zastępcy, historyka Nikity Pietrowa. Memoriał to zlikwidowana przez rosyjskie władze organizacja uhonorowana w 2022 roku Pokojową Nagrodą Nobla.
Audio
  • W Moskwie policja prowadzi przeszukania w mieszkaniach pracowników stowarzyszenia Memoriał. Jak dowiedziało się Polskie Radio rewizja trwa między innymi w mieszkaniu szefa sekcji polskiej Memoriału - Aleksandra Gurianowa. Więcej na ten temat Maciej Jastrzębski (IAR)
Rosja: przeszukania w mieszkaniach pracowników Memoriału
Rosja: przeszukania w mieszkaniach pracowników MemoriałuShutterstock/g0d4ather

Przeszukanie odbyło się także w mieszkaniu Olega Orłowa, przewodniczącego centrum praw człowieka Memoriał, Iriny Ostrowskiej, Galiny Jordanskiej i Aliony Kozłowej, a także Mariny Poliwanowej, matki jednej z pracowniczek organizacji.

Według informacji przekazanej przez stowarzyszenie, rewizje odbywają się w ramach postępowania, dotyczącego "rehabilitacji nazizmu".


Posłuchaj
00:33 12261762_1.mp3 W Moskwie policja prowadzi przeszukania w mieszkaniach pracowników stowarzyszenia Memoriał. Jak dowiedziało się Polskie Radio rewizja trwa między innymi w mieszkaniu szefa sekcji polskiej Memoriału - Aleksandra Gurianowa. Więcej na ten temat Maciej Jastrzębski (IAR)

 

5 marca w mediach pojawiła się nieoficjalna informacja o wszczęciu wobec pracowników Memoriału sprawy karnej, dotyczącej "rehabilitacji nazizmu", za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Oskarżenia członków

W styczniu br. obrońcy praw człowieka ostrzegali, że szef Memoriału Jan Raczyński może zostać oskarżony o "usprawiedliwianie nazizmu" w związku z komentarzem sprzed dwóch lat o współodpowiedzialności Józefa Stalina i Adolfa Hitlera za wybuch II wojny światowej.

W lutym organy śledcze wszczęły postępowanie sprawdzające na wniosek organizacji Weterani Rosji, oskarżającej Memoriał o "negowanie zbrodni popełnionych przez wspólników nazistów". Chodziło m.in. o umieszczenie na listach represjonowanych w czasach ZSRR trzech osób uznanych za kolaborantów.

Jak mówił BBC były prawnik Memoriału Kiriłł Korotiejew, przepisy o karach za "rehabilitację nazizmu" są w Rosji stosowane w praktyce za "wszelką krytykę (działań) władz sowieckich w latach II wojny światowej".

Uznany za zagranicznego agenta

Założony w 1987 r. Memoriał, jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych rosyjskich organizacji pozarządowych, w grudniu 2021 r. został uznany przez władze za tzw. zagranicznego agenta, a następnie zlikwidowany.

W październiku 2022 r. Memoriał został uhonorowany Pokojową Nagrodę Nobla wraz z szefem białoruskiego Centrum Praw Człowieka Wiasna Alesiem Bialackim i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich.

Nikita Pietrow jest autorem wielu publikacji naukowych na temat aparatu bezpieczeństwa ZSRR. Pisał o represjach wobec ludności polskiej, w tym o tzw. operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938, bezpośrednich wykonawcach zbrodni katyńskiej, fałszowaniu referendum w Polsce w 1946 r. i wyborów w 1947 r. oraz o obławie augustowskiej z lipca 1945 r.


PAP/IAR/dad

"Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce". Micheil Saakaszwili odpowiedział na pytania Polskiego Radia

20.03.2023 15:34
- Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce, misja polskich lekarzy to moja ostatnia szansa - podkreśla były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w wywiadzie dla brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

Socjaldemokrata nowym merem rejonu wileńskiego. "Jeśli chodzi o polskość, zachowamy to, co było do tej pory"

20.03.2023 16:17
Socjaldemokrata, wileński Polak Robert Duchniewicz został nowy merem rejonu wileńskiego. W drugiej turze wyborów samorządowych pokonał kandydata Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemara Urbana. Nowy merem litewskiej stolicy został natomiast kandydat litewskich konserwatystów.

"Wojna potrafi uczynić z księgowej snajperkę". Julia Pajewska "Tajra" o walce o niepodległość Ukrainy

21.03.2023 08:49
Nigdy nie wiesz, czego wojna będzie od ciebie wymagać i jak cię zmieni. Może się okazać, że księgowa może stac się świetnym snajperem - powiedziała Julia Pajewska ps. "Tajra", słynna ukraińska ratowniczka medyczna i wolontariuszka. To ona pomogła w Mariupolu setkom rannych i dokumentowała sytuację w atakowanym mieście.