Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: karabinek Grot naszym hitem eksportowym

22.03.2023 11:08
Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne zagraniczne kontrakty na zakup tej broni, testowanej dziś w warunkach wojennych.
Audio
  • Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl o polskich karabinkach MSBS Grot. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezydent Andrzej Duda w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu
Prezydent Andrzej Duda w Fabryce Broni Łucznik w RadomiuMarek Borawski/KPRP

To nasz hit eksportowy - tak o karabinku Grot mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu. To właśnie tam produkowany jest Grot. 

"Naszymi Grotami posługują się żołnierze ukraińscy, broniący swojej ojczyzny przed rosyjską agresją. Ale dla zakładów w Radomiu, dla pionów zajmujących się udoskonalaniem, kontrolą jakości, modyfikacjami na przyszłość, te doświadczenia zbierane stamtąd, z warunków frontowych, bojowych na Ukrainie, mają ogromną wartość" - mówił Andrzej Duda.

Wczoraj na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że Ukraińcy postanowili zamówić kolejne egzemplarze Grotów. Andrzej Duda przypominał, że minister obrony narodowej podpisał także aneks do kontraktu na dostawy Grotów dla Wojska Polskiego. W najbliższych latach ma to być 200 tysięcy egzemplarzy.

"W sumie wszystkich karabinków Beryl, które też tutaj były produkowane, a dziś są tu serwisowane, zostało wyprodukowanych około 88 tysięcy. Śmiało można powiedzieć, że dziś to blisko trzy razy tyle" - powiedział.

Prezydent dodał, że intencją polskich władz jest to, by karabinek Grot był dominującą tego typu bronią w polskiej armii i polskich służbach.

"Chcemy być pod tym względem samowystarczalni" - zadeklarował Andrzej Duda. Jak wyjaśnił, chodzi o to, by zarówno produkcja, jak i serwis karabinków znajdowały się w Polsce. "To ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, także i na przyszłość, dla rozwoju naszego potencjału obronnego" - mówił Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Prezydent przywołał też polskie zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku i niezwykłą mobilizację naszych rodaków, którzy - jak mówił - stworzyli milionową armię, by odeprzeć wroga.

"Chcielibyśmy, aby docelowo w naszych magazynach broni, w rezerwach tutaj w Polsce znajdowało się w sumie około miliona sztuk karabinów" - zadeklarował Andrzej Duda.

Grot to karabinek szturmowy kalibru 5,56 milimetra opracowany przez Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki TYTAN.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: Andrzej Duda siły zbrojne

USA chcą przekazać Ukrainie czołgi Abrams szybciej, niż planowano

21.03.2023 17:13
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że administracja USA pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw czołgów A1M2 Abrams na Ukrainę. Według agencji AP Ukraina ma otrzymać wyremontowane starsze czołgi, a celem są dostawy w ciągu 8-10 miesięcy.

Do portu w Gdyni dotarły kolejne koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9

22.03.2023 10:00
W środę do Gdyni przypłynął statek, który dostarczył do Polski kolejnych pięć egzemplarzy koreańskich czołgów K2 i dwanaście armatohaubic K9 - poinformował w środę, w Warszawie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zatrzymania rosyjskich szpiegów w Polsce. Stanisław Żaryn: przygotowywali się do dywersji

22.03.2023 11:11
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn wyjaśnił, że "zatrzymani przez polskie służby członkowie siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji przygotowywali się do fizycznego destabilizowania szlaków transportowych. Ta sprawa była zbyt poważna, żebyśmy mogli ich tylko obserwować".